• SPRZĄTANIE ŚWIATA

        • 29.09.2019
        • Tegoroczna edycja akcji ekologicznej ubiegła pod hasłem "Nie śmiecimy- sprzątamy- zmieniamy".

          Nie śmiecimy- uczniowie uczestniczyli w pogadankach o segregacji śmieci. O tym, że nie wolno rzucac smieci gdzie popadnie uczniowie doskonale wiedzą.

          Sprzątamy- uczniowie klas I- VIII i panie wychowawczynie posprzątali teren wokół szkoły i remizy OSP oraz przydroża na Jaroszkach, Brzezinkach i w kierunku Stoków. Dzieci z oddziału przedszkolnego poukładały zabawki w swojej sali.

          Zmieniamy- w szkole został zamontowany uzdatniacz wody pitnej. Uczniowie korzytając z niego zmniejszają zużycie plastiku i uczą sie zdrowego nawyku picia wody zamiast napojów gazowanych oraz słodzonych.

          Po akcji sprzatania wszyscy zebrali się przy ognisku, gdzie miło i przyjemnie spędzili czas spożywająć posiłek na świeżym powietrzu.

        • GRATULACJE DLA LAUREATÓW

        • 16.09.2019
        • Nowy rok szkolny zaczynamy sukcesami naszych uczniów- aż 8 zdobyło wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastyczno- literackim "Ja za 20 lat", który został zorganizowany w ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł 2019. Uczniowie wykonali bardzo ciekawe prace plastyczne. Udział w takich konkursach jest szczególnie ważny ponieważ kładziemy duży nacisk na profilaktykę i przekazywanie uczniom cennych wartości.

          LAUREACI

          Franciszek Jasek kl 0Róża Grzywacz kl IHelena Grzywacz kl IIIMaja Strojek kl IIIWeronika Jaroszek kl IIIJan Jasek kl IIIMartyna Strojek kl VIIMichał Farbiś kl VII

          SERDECZNIE GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW;-)

        • PODZIĘKOWANIE

        • 16.09.2019
        • TAK PIĘKNIE ZROBIŁO SIĘ PRZY WEJŚCIU DO NASZEJ SZKOŁY:-)

          SERDECZNE PODZIĘKOWANIE DLA PAŃSTWA KOZŁOWSKICH KTÓRZY PRZY WSPARCIU PAŃSTWA NAKONECZNYCH ORAZ PAŃSTWA GRZYWACZÓW ZAGOSPODAROWALI PAS WZDŁUŻ CHODNIKA.

          DZIĘKUJEMY ZA TAK WSPANIAŁY PREZENT:-)

        • UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

        • 07.09.2019
        • Tradycyjnie nowy rok szkolny 2019/2020 uczniowie rodzice i nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach rozpoczęli mszą świętą w Kościele parafialnym w Jedlni. Następnie złożone zostały kwiaty na grobie Junaków na miejscowym cmentarzu i wszyscy udali się do szkoły.

          Tegoroczne rozpoczęcie roku szkolnego przebiegło pod hasłem „Przerwany marsz…”, akcja ta to inicjatywa Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP, polegająca na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Dlatego też w murach Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach pojawili się znamienici goście, a mianowicie babcie i dziadkowie, którzy mieszkają w naszym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny. Było nam niezwykle miło, że mogli oni wspólnie z nami uczestniczyć w inauguracji roku szkolnego 2019/2020. Przekroczenie progów szkół/klas przedstawicieli wojennego pokolenia w sposób symboliczny dokończyło ich przerwaną przed osiemdziesięciu laty edukację.

          Punktem kulminacyjnym uroczystości było odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” oraz uhonorowanie przybyłych gości kwiatami.

          Następnie przedstawiony został krótki rys historyczny na temat wybuchu i przebiegu II wojny światowej:

          „Ludzie ludziom zgotowali ten los”

                         Zofia Nałkowska „Medaliony”

          To pierwsze słowa, które czyta odbiorca, zasiadając do „Medalionów” Zofii Nałkowskiej, czyli cyklu ośmiu opowiadań wydanych w 1946 w Warszawie, opisujących losy ludzi, którzy przeżyli prześladowania hitlerowskie. W tym krótkim stwierdzeniu została zamknięta prawda o latach okrucieństwa i barbarzyństwa, za które odpowiedzialność ponoszą wyłącznie ludzie.

          80 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 roku nad ranem Niemcy zaatakowały Polskę na całej długości granic. Atak rozpoczął się od zbombardowania Wielunia i Tczewa oraz ostrzału polskiej składnicy wojskowej na Westerplatte przez pancernik Schleswig-Holstein. Tak zaczęła się II wojna światowa ogarniając jak epidemia jakiejś strasznej choroby, kolejne kraje. Było to najpotężniejsze, najszerzej oddziałujące i zapewne najstraszniejsze wydarzenie w historii ludzkości. Od pierwszych chwil jej trwania, cierpiała zdezorientowana ludność cywilna. Agresor siał spustoszenie, kierował się gwałtem i przemocą, mordował na oślep mężczyzn, kobiety i dzieci. A jeszcze wczoraj były wakacje…

          Dzisiejsza inauguracja roku szkolnego 2019/2020 przebiega pod hasłem „Przerwany Marsz” i jest próbą stosownego podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to, co zrobili dla Polski, mimo tego, że czas okupacji, który naznaczył ich dzieciństwo, z pewnością skruszył przekonanie o dobru drzemiącym w ludziach i sprawiedliwości dziejowej. Co to znaczy być dzieckiem w czasie wojny? Zdajemy sobie sprawę, jak mocno w psychice dziecka utrwaliły się obrazy przemocy, czy śmierci, ale mimo wszystko oni przeżyli, wytrwali! Uparcie wznosili fundamenty swojej egzystencji, która łaknęła normalności, bezpieczeństwa, nocy bez strzałów, snów bez koszmarów i łez. Tym właśnie wznieśli fundamenty Polski, w której dzisiaj żyjemy.

          A oto fragmenty relacji z tego strasznego czasu:

          „Wakacje były normalne. Po raz pierwszy brałam udział w obozie harcerskim(…) Obłędne, urocze lato wolne od jakichkolwiek kłopotów. W tym nastroju przygotowywaliśmy książki i zeszyty na nowy rok szkolny. Białe kołnierzyki i mankiety do mundurka, wstążki do warkoczy wyprasowane i poukładane równiutko, gotowe na uroczyste rozpoczęcie zajęć. A tu komunikat radiowy. Nie będzie zajęć. Nie będzie szkoły. Nie będzie tego wszystkiego, do czego przywykliśmy w ciągu lat. A co będzie? Co to znaczy wojna? Najpierw-opuszczenie mieszkania i wędrówka w nieznane.(…) Zatłoczonymi drogami trzeba przedzierać się dniami i nocami, byle dalej,(…) byle ujść przed nacierającymi Niemcami, o których zachowaniu krążą przerażające wieści”

          „Miałam wtedy 15 lat i głowę pełną marzeń. Byliśmy szczęśliwą rodziną, pełni radości, życzliwości, łączyło nas szczere umiłowanie ukochanej ojczyzny. Przyszedł jednak tragiczny czas, rok 1939. Wszystko runęło w gruzy: umiłowanie wolności, radość, plany i perspektywy na przyszłość. Okrutny najeźdźca podeptał naszą godność narodową, zburzył wszelkie ustalone porządki, zniewolił. Mimo represji i uciążliwości dnia codziennego nie zdołał jednak odebrać nadziei, nie był też w stanie zniszczyć naszego patriotyzmu i naszego honoru. Wierzyliśmy, że zły los się odwróci, że nastaną lepsze dni. Byliśmy święcie przekonani, że JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA!”

          „Po wkroczeniu wojsk niemieckich nie mogłam się uspokoić, płakałam całą noc z rozpaczy i ze złości, że nie ma już Polski, że wróg panoszy się na naszej ziemi, niszczy, co polskie, co nasze. Nastały bardzo złe czasy. Od pierwszych dni okupacji wróg rozpoczął bestialskie rządy. Nocami zabierano wielu mężczyzn pod byle jakim pretekstem. Nigdy już nie wrócili do domów, do swych rodzin. Zostali zamordowani- jak się później okazało- bez sądu, bez możliwości obrony i tylko dlatego, że byli Polakami, że głośno okazywali swój patriotyzm. Zginęło tak wielu spośród naszych znajomych. Nikt i nigdy nie odnalazł ich mogił, zginęli nocą, potajemnie, bez należnego szacunku dla człowieczeństwa.”

          Straszna Wojna, w trakcie której śmierć mogło ponieść nawet 2 miliony polskich dzieci, a ponad 200 tysięcy zostało zabranych od rodzin, z czego zaginęło bez wieści ok. 170 tysięcy. Ta wojna sprawiła również, że dzieci stały się nie tylko ofiarami, ale też wzorem i chwytały za broń, stając w obronie swoich najbliższych i swojej Ojczyzny. Podejmowały również walkę o przetrwanie w obozach koncentracyjnych i zesłaniu na Syberii.

          Wrzesień 1939 roku został na stałe wpisany do kalendarza jako data kolejnej, męczeńskiej śmierci Polski. W dzisiejszym dniu, w 80 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej składamy hołd wszystkim walczącym i poległym. Pamiętajmy, że to dzięki nim żyjemy dziś w wolnej Polsce. Za to im cześć i chwała. Niech na zawsze w pamięci naszego Narodu pozostaną imiona Tych, którzy życie oddali dla Ojczyzny. Korzystajmy również ze wspomnień i relacji naocznych świadków historii, którzy ten okres przeżyli i którzy nie zapomną nigdy momentu, w którym ich życie zostało pozbawione normalności, którym zostało zabrane dzieciństwo i młodość, czas, który tak bardzo kojarzy się z beztroską i zabawą. Pamiętajmy o nich i dajmy im odczuć, że są dla nas niezwykle ważni. Niech ich niezłomna i bohaterska postawa będzie dla nas drogowskazem w nauce, pracy i służbie dla Ojczyzny. Chwała Bohaterom!

          Po zakończeniu przez panią dyrektor Jolantę Mazur oficjalnej części uroczystości, uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami udali się do swoich klas, aby omówić ważne kwestie organizacyjne związane z rozpoczęciem roku szkolnego.

          Nauczyciele wraz z Dyrektorem PSP w Jaroszkach życzą uczniom naszej szkoły mnóstwa twórczej energii, niech nowy rok szkolny przyniesie same sukcesy naukowe i wychowawcze.