• DZIEŃ PAPIESKI

• 13.10.2019
        • „Totus Tuus” „Cały Twój”– dewiza papieża Jana Pawła II, jest cytatem z modlitwy z Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny, przyświecała ona całemu pontyfikatowi papieża Polaka i stała się niejako jego testamentem duchowym.Dzień Papieski, czyli uroczystość przypadająca w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, przebiegała w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszkach właśnie pod takich hasłem. Uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Renaty Pająk, przygotowali wystąpienie mające na celu ukazanie życia oraz działalności papieża Jana Pawła II.Jak ważną postacią dla naszego społeczeństwa był Karol Wojtyła, nie trzeba przekonywać chyba nikogo, dlatego pamięć o nim, przypominanie dokonań i całej spuścizny materialnej i duchowej, jaką po sobie zostawił, jest taka istotna. Odśpiewanie „Barki”, ukochanej pieśni Jana Pawła II, wprawiło wszystkich w nastrój zadumy i pozwoliło przywołać cudowny nastrój spotkań z papieżem, w czasie jego pielgrzymek do rodzinnego kraju.Uczniowie przedstawili również informacje dotyczące Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku, jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego Jana Pawła II za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Fundacja ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się ona po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r. W ciągu dwudziestu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilka tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia” i tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II.

• TEATRZYK PROFILAKTYCZNY

• 13.10.2019
        • W dniu 8.10.2019 r. Teatr Profilaktyczny Edukacja i Animacja "Magik" z Białegostoku odwiedził Publiczną Szkołę Podstawową w Jaroszkach, gdzie wystawił przedstawienie profilaktyczne ukazujące chłopca Franka, który wpadł w szpony uzależnienia od gier komputerowych, telefonu i niezdrowego jedzenia. Uczniowie mieli okazję przekonać się jak nałóg wpływa na pogorszenie relacji rodzinnych, wyników w nauce, a finalnie również na niszczenie własnego zdrowia.Profilaktyka i ukazywanie groźnych zachowań, prowadzących do uzależnienia oraz omawianie konsekwencji tychże zachowań, są jednym z głównych zadań współczesnej szkoły. Dlatego też w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach, realizowany jest program profilaktyczny pod hasłem „Stop Uzależnieniom! Razem wygrywamy zdrowie.” Głównym celem projektu jest zwiększenie wśród uczniów świadomości na temat konsekwencji zażywania substancji psychoaktywnych oraz sposobów radzenia sobie z problemem uzależnienia – czyli kształtowanie postaw sprzyjających życiu bez nałogów. Uczniowie w wyniku uczestnictwa w projekcie mają podejmować samodzielne, racjonalne wybory we współpracy z rodzicami, nauczycielami i specjalistami, a także nabywać umiejętności otwartego wyrażania opinii oraz umiejętność tworzenia obrazu samego siebie, jako osoby wartościowej i niezależnej, jak również wytworzenie wśród dzieci i młodzieży odpowiedzialności za siebie i swoje zdrowie.Przedstawienie profilaktyczne to tylko początek działań podjętych w ramach projektu, na przestrzeni całego roku szkolnego realizowane będą kolejne zaplanowane formy profilaktyki.

• PODZIĘKOWANIE

• 13.10.2019
        • SERDECZNE PODZIĘKOWANIE DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY OKAZALI DOBRE SERCE I PRZYŁĄCZYLI SIĘ DO ZBIÓRKI NA RHABILITACJĘ PANI MAGDALENY- UDAŁO NAM SIĘ UZBIERAĆ 2207ZŁ.

• BOHATERON

• 13.10.2019
        • Właśnie wysłaliśmy kartki online i Pocztą Polską do osób, które nie chciały zostać bohaterami i wcale się za nich nie uważają, ale narażając swoje zdrowie w walce o Ojczyznę- w czasie Powstania Warszawskiego- stały się wzorami do naśladowania dla młodych ludzi. Za pośrednictwem kampanii BOHATERON chcemy dołączyć do tych, którzy pamiętają o historii naszego kraju i jego bohaterach. Mamy nadzieję, że nasze kartki i laurki staną się dla niektórych z nas początkiem pięknego dialogu pokoleń. Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy przyłączyli się do tej pięknej akcji.

• DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

• 13.10.2019
        • Już po raz kolejny tabliczka mnożenia na jeden dzień zdominowała życie naszej szkoły. W Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia już od rana wyłonieni wcześniej eksperci z klas V-VIII sprawdzali jak dorośli sobie z nią radzą. Uczniowie natomiast utrwalali i rozwijali swoje umiejętności rozwiązując różne zagadki, gry logiczne,rebusy, krzyżówki. Uczestników zabaw bardzo zainteresowała publikacja, w której mogli zobaczyć i sami szybko policzyć iloczyny dwu trzy i więcej cyfrowych liczb. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni drobnymi upominkami pomagającymi zgłębiać tajniki wiedzy nie tylko matematycznej. To była niepowtarzalna okazja do pokazania jak w życiu codziennym funkcjonuje prawo rozdzielności mnożenia (dzielenia) względem dodawania (odejmowania).