• Wycieczka do Warszawy

        • 25.11.2019
        • 14.11.2019 roku uczniowie klas V-VIII udali się wraz z wychowawcami na wycieczkę do Warszawy.Jako pierwszy punkt w programie wycieczki uczniowie odwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum to powstało stosunkowo późno, ponieważ dopiero w roku 2003 (z inicjatywy Lecha Kaczyńskiego, ówczesnego prezydenta Warszawy). Zamysł powołania takiej instytucji opierał się na chęci stworzenia nowoczesnego projektu w 60-tą rocznicę wybuchu powstania. I takie właśnie jest muzeum, pełne animacji, ekranów plazmowych, efektów akustycznych i wizualnych. Twórcy wiedzieli, że młodych ludzi może przekonać taka forma projektu, która nadąża za zmieniającą się rzeczywistością, przypominająca niejako grę komputerową.Naszych uczniów zachwyciła ekspozycja ukazująca ścianę podziurawioną przez kule, która pulsowała w rytmie serca, a gdy zbliżyło się do niej i dotknęło policzkiem, można było usłyszeć szepty i skrawki rozmów, można się było w ten sposób „przenieść w czasie” do roku 1944. Ogromne wrażenie zrobiła również przeprawa kanałami, która tylko w niewielkim stopniu mogła oddać trudy z jakimi borykali się powstańcy (ciemność, płynące nieczystości, fetor oraz niekiedy zwłoki powstańców, którym ucieczka się nie udała). Bardzo ciekawy był również film w animacji 3D „Miasto ruin”, który z perspektywy pasażera samolotu ukazywał zniszczoną Warszawę. Mamy dzieję, że na długo zapamiętamy tę piękną lekcję historii.Kolejnym miejscem jakie odwiedziliśmy w Warszawie było kino z efektami 6D, mogliśmy w ten sposób przez kilkanaście minut poczuć niezwykłą adrenalinę, ścigając się odrzutowymi pojazdami oraz odbyć podróż w głębinach morskich, obfitującą w liczne przygody, wraz z parą morskich żółwi.To nie koniec atrakcji! Na „deser” została nam wizyta w ogrodach Pałacu w Wilanowie, gdzie trwa ekspozycja pt. „Królewski Ogród Światła”. Tysiące różnokolorowych diod, tworzą niesamowity nastrój. Wkraczając do tego świata, ma się wrażenie, że znajdujemy się w jakiejś innej magicznej rzeczywistości, która wciąga i pochłania bez reszty. Zaskoczeniem była też część ekspozycji, w której to barwy świateł pulsowały i zmieniały w rytm muzyki płynącej z głośników.Myślimy, że ten dzień był bardzo dobrze wykorzystanym czasem i że długo będziemy pamiętać tę wyprawę do stolicy.

        • Spotkanie autorskie

        • 25.11.2019
        • 19.11.2019 r. uczniowie kl. I i II odwiedzili Gminną Bibliotekę Publiczną im. ks. Józefa Gackiego w Jedlni. W ramach promowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży biblioteka zorganizowała spotkanie z autorem książek dla dzieci panem Zbigniewem Kołbą. Pisarz opowiadał o swojej twórczości oraz czytał fragmenty swojej książki. W ciekawy sposób przedstawił dzieciom znaczenie czytania w poznawaniu otoczenia, na podstawie własnej książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Poprzez opowieści i zagadki zachęcał do czytania, starał się udowodnić dzieciom, że kluczem do spełnienia ich marzeń jest zdobywanie wiedzy zawartej w książkach. Spotkanie przebiegło w wesołej i twórczej atmosferze.

        • Pamiętamy. Odwiedzamy. Dbamy.

        • 25.11.2019
        • Miesiąc listopad to miesiąc zadumy i pamięci o tych, którzy odeszli. Zgodnie z tradycją naszej szkoły- uczniowie wraz z wychowawczyniami wybrali się do miejsc pamięci, gdzie pochowani są polegli ku chwale Ojczyzny. Znicze zapaliliśmy na grobie partyzanta w lesie koło wsi Stoki oraz na grobach junaków i powstańców styczniowych na cmentarzach w Jedlni.

        • 11 LISTOPADA- NIEPODLEGŁA

        • 12.11.2019
        • „Leć orle biały nad polską ziemię
          Chroń twymi skrzydły piastowskie
          plemię
          I ponad szare Giewontu skały
          I ponad
          Bałtyk leć orle biały[...]”

          Pieśń z okresu Powstania Wielkopolskiego.

           

          Święto Niepodległości w PSP w Jaroszkach

           

          7.11.2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszkach uczniowie, rodzice i nauczyciele uczcili 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Główną bohaterką montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów, była spersonifikowana postać Polski, która ubrana w ludowy strój, przedstawiała zgromadzonym kolejne dzieje naszego państwa oraz przyjmowała gości reprezentujących różne stany i profesje. Zniewolona przez 123 lata zaborów, odrodziła się w końcu 11 listopada 1918 roku, a jaj zwycięstwo przypieczętowało symboliczne ukoronowanie.

          Uczniowie swoim wystąpieniem dostarczyli wszystkim zebranym dużo emocji i wzruszeń, odśpiewali wiele pieśni z różnych momentów przełomowych w walce o niepodległość naszego kraju m.in. „Legiony”, „Szara Piechota”, „Warszawianka”, „Jak Orły Białe”. Rekwizyty i kostiumy sprawiły, że choć na moment mogliśmy poczuć klimat tamtej epoki, tych trudnych momentów w dziejach naszego kraju i ogromnej siły drzemiącej w sercach naszych rodaków, którzy pomimo tak długiej niewoli nie stracili ducha walki.

          Poczucie tożsamości narodowej, miłość do własnego kraju oraz szacunek do jego historii, to postawy, które są priorytetem we współczesnej polityce oświatowej. Rozwijając te obszary, kształtujemy świadomego i dumnego z historii swego narodu młodego człowieka. Uwrażliwienie na poświęcenie innych pokoleń, to próba człowieczeństwa i empatii współczesnej młodzieży. „Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć”  pisał Jean Marcel Bruller (Vercors), dlatego warto walczyć o świadomość młodych pokoleń. 

        • #SzkołaDoHymnu

        • 12.11.2019
        • „Marsz, marsz Dąbrowski,

          Z ziemi włoskiej do Polski.

          Za twoim przewodem

          Złączym się z narodem.”

           

          Wspólne odśpiewanie hymnu w PSP 

           

          8 listopada 2019 r. o godzinie 11.11  w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszkach  odśpiewany został „Mazurek Dąbrowskiego”. Tym samym nasza szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji placówek oświatowych „Szkoła do hymnu”, czyli wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Inicjatorem akcji jest Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Celem inicjatywy jest zachęcenie dzieci i młodzieży do wspólnego przeżywania Narodowego Święta Niepodległości oraz kształtowanie szacunku wobec polskich symboli narodowych. W akcji wzięło udział 20 tys. szkół z całego kraju, a ponad 4 mln uczniów i 400 tyś. nauczycieli odśpiewało cztery zwrotki hymnu narodowego. Do akcji przyłączyli się również m.in. Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

           

        • NOC W SZKOLE

        • 12.11.2019
        • Tradycją Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach stało się organizowanie spotkania, którego inicjatorami są sami uczniowie, tzw. „Nocy w szkole”. Dokładnie o godzinie 19.00 8 listopada 2019 r. uczniowie wszystkich klas oraz wychowawcy wraz z panią Dyrektor, spotkali się by spędzić noc w szkole.

           Uczniowie z samorządu szkolnego przygotowali na tę okoliczność wiele atrakcji, m.in. konkurs wokalny inspirowany programem „The voice of Poland”, gdzie jurorami byli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Zaskoczyła ilość osób chętnych do zaprezentowania wokalnych umiejętności, na scenie pojawił się nawet zespół muzyczny. Wszystkie wystąpienia spotkały się z ciepłym przyjęciem i aplauzem publiczności, niektórzy wykonawcy porwali widownię do wspólnego odśpiewania utworu.

          Kolejne atrakcje to dyskoteka, wspólne oglądanie filmów, sala gier planszowych oraz zabawa w chowanego. Intensywne zabawy wzmagają apetyt, dlatego uczniowie posilili się pyszną pizzą.

          Jak co roku największy problem stanowiło zachęcenie uczniów do odpoczynku i snu Opis: Znalezione obrazy dla zapytania emotka, szczególnie młodsze dzieci prezentowały niespożytą energię i bawiły się w najlepsze.

          Inicjatywy takie, bez wątpienia stanowią duże wyzwanie dla nauczycieli, którzy czuwają nad bezpieczeństwem dzieci, ale stwarzają też niesamowite możliwości integracji i zacieśniania więzi, zarówno pomiędzy uczniami, jaki i na linii uczeń nauczyciel. Wspólne muzykowanie, zabawa i przebywanie ze sobą, pozwalają na budowanie dobrych relacji.

          Cieszy nas, że uczniowie naszej szkoły tak chętnie uczestniczą w tej imprezie, mają mnóstwo pomysłów, są otwarci i mimo tak wielu godzin spędzonych w salach lekcyjnych na nauce, chcą także wspólnie się bawić i cieszyć swoim towarzystwem.

           

        • GRATULACJE!!!

        • 11.11.2019
        • 6 listopada odbył się powiatowy konkurs pieśni i poezji patriotycznej " 11 listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży". Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice, które przedstawiły ciekawą interpretację poezji oraz pieśni.

          Laureatkami zostały:

          poezjaAgnieszka Wolska kl V

          pieśńMaja Strojek kl IIIMartyna Strojek kl VII

          Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów:-)

          http://mok.pionki.pl/?p=9791