• Wigilia szkolna

        • 21.12.2023
        • Wigilia to jeden z bardziej uroczystych i wzruszających dni w roku. Dzień, który wyzwala w ludziach ich najlepsze uczucia. Dlatego w naszej szkole przeżywaliśmy go bardzo uroczyście. Dzieci przyszły do szkoły ubrane odświętnie i wraz z nauczycielami zebrały się w jednej sali, która na tę okoliczność została odświętnie przygotowana. Były pięknie przystrojone stoły, a na nich wigilijne potrawy, przygotowane przez rodziców. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Pani Dyrektor Jolanty Mazur, która złożyła życzenia zgromadzonym i symbolicznie połamała się ze wszystkimi opłatkiem. W miłej i ciepłej atmosferze, dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Wprowadzeni w odświętny nastrój obejrzeliśmy jasełka w wykonaniu klas IV-VII. W cudownej atmosferze wspólnie śpiewaliśmy kolędy. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i świątecznych zwyczajów lecz, co najważniejsze, wzmacniają bliskie relacje. Bo szkoła to przecież drugi dom, w którym nawiązujemy przyjaźnie, czujemy się dobrze i bezpiecznie. Oby następny rok w szkole był dla nas stale tak pełen radości.

        • Cyraneczka

        • 21.12.2023
        • Serdecznie dziękujemy Gminie Pionki za piękne stroje dla naszego zespołu Cyraneczka.Cyraneczka nie czekała długo i już w poniedziałek pięknie zaprezentowała nowe stroje podczas spotkań w "Domu Opieki- z Miłości" oraz w Urzędzie Gminy Pionki. Podczas świątecznego spotkania zespół zaśpiewał kolędy i pastorałki.

        • SZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „POSTAĆ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA”

        • 21.12.2023
        •  

           

               W grudniu w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Postać Świętego Mikołaja”. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania tematyką mikołajek oraz tradycją Świąt Bożego Narodzenia.    Poza tym ważne jest kształtowanie wrażliwości i poczucia estetyki, popularyzowanie wiedzy plastycznej, wzbogacanie warsztatu artystycznego oraz pobudzanie wyobraźni plastycznej, a także rozwój umiejętności artystycznych wśród dzieci.
               Uczniowie nagrodzeni:
          I miejsce- Helena Grzywacz klasa VII

          II miejsce- Dawid Siczek klasa 0,  Róża Grzywacz klasa VI

          III miejsce- Nadia Złotkowska klasa 0

          Specjalne wyróżnienie: Julian Zawadzki klasa I  

        • Laureatka konkursu plastycznego

        • 21.12.2023
        • Nagroda w konkursie „List do Świętego Mikołaja”

           

              Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach przygotował grudniowy konkurs                                                             „List do Świętego Mikołaja’” Celem konkursu było pobudzenie dziecięcej wyobraźni i wrażliwości artystycznej. Na konkurs wpłynęło 120 prac. Jury miało bardzo trudne zadanie, bo wszystkie prace były piękne i wykonane z ogromnym zaangażowaniem.
          Laureatką konkursu w kategorii wiekowej 3-5 została Marianna Grzywacz z oddziału przedszkolnego w PSP w Jaroszkach.  Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.

        • Pierniczki

        • 21.12.2023
        • Coraz bliżej święta… czas więc na pieczenie świątecznych pierników. Piątek był dniem, kiedy w naszej szkole unosił się zapach przypraw korzennych. 15 grudnia uczniowie klasy 3 zgodnie z tradycją upiekli pyszne świąteczne pierniczki. Dzieci uczestniczyły w wyrabianiu ciasta i wykrawaniu wybranych kształtów pierników. Najpierw odpowiednio się przygotowały dbając o czyste ręce. Po szkole unosił się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne.

        • Warsztaty świąteczne

        • 17.12.2023
        •  

          Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku. Dlatego uważamy, że tak ważne w tym okresie są momenty, w których można się zatrzymać, wyciszyć i zintegrować. Poznać nawzajem tradycje, złożyć sobie życzenia i pobyć razemA gdyby tak zrobić to w twórczej i inspirującej atmosferze? Taki właśnie pytanie zainspirowało nas do przeprowadzenia warsztatów świątecznych. Czas spędzony razem i wspólne działanie wprowadziło wszystkich uczestników w świąteczny nastrój. W sali pięknie pachniało świeżymi gałązkami, suszonymi pomarańczami czy szyszkami. Tego dnia zajęcia prowadziła, pani Joanna Kozłowska, która uczyła tworzyć piękne, naturalne autorskie stroiki, ozdobione pomarańczami, goździkami, szyszkami i bombkami. Uczniowie chętnie korzystali z rad oraz inspirowali się pracami przygotowanymi przez panią Joannę. Bardzo serdecznie dziękujemy za kreatywne pomysły, poświęcony czas i mnóstwo inspiracji.  Odwiedzili nas także przedstawiciele Gminy Pionki, pani sekretarz Katarzyna Konopska, pani kierownik GZOiS Alicja Olszewska, pani Aneta Karaś pani  oraz pan Rafał Molenda. Serdecznie dziękujemy za miłą wizytę i słodkie upominki dla dzieci.

        • Przedstawienie klasy 3

        • 17.12.2023
        • W dniu 6 grudnia 2023 roku podczas Mszy świętej roratniej w kościele pw. Św. Mikołaja w Jedlni uczniowie klasy 3 PSP w Jaroszkach pod kierunkiem wychowawczyni wystawili przedstawienie. Sztuka: "Gdzie jest worek Mikołaja, czyli skandal w Jaroszkach" to zabawna opowieść o poszukiwaniach worka z prezentami, który zaginął Mikołajowi. Aktorzy wcielili się w postaci: Mikolaja, Rozbójników, Stracha na wróble, Rumcajsa, Kota w butach i Króliczka. Sztuka wszystkim się podobała a uczniowie otrzymali gromkie brawa.

        • WYCIECZKA DO RADOMIA

        • 17.12.2023
        •  

                4 grudnia dzieci z przedszkola i uczniowie klasy I uczestniczyły w wycieczce do Centrum Zabaw „Hula-Park" w Radomiu. Miejsce to zapewnia swoim małym gościom pełną niezapomnianych wrażeń przygodę. To świetny sposób na radosne spożytkowanie nadmiaru energii oraz rozwój umiejętności psychomotorycznych u dzieci. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni, a także integracja dzieci.
          Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji, ale nie brakowało dzielnych i odważnych, aby ją pokonać. Dzieci z wielką chęcią korzystały także z mini pojazdów czy armatek na piłeczki.
          W czasie dwugodzinnego pobytu w "Hula Parku", spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych, każdy z nas wykorzystał dużo energii.
          Pobyt bardzo szybko dobiegł końca i nadszedł czas pożegnania się z tym magicznym i bajkowym miejscem.

          Następnie kolejnym punktem wycieczki była fabryka bombek DAMIX w Radomiu.  Właściciele firmy przyjęli nas bardzo serdecznie. Dzieci zapoznały się z technologią powstawania bombki, jej obróbką i dekorowaniem. Na własne oczy mogły zobaczyć, jak z kawałka szkła wydmuchiwana jest piękna bombka. W bogatej ofercie są tradycyjne kule z motywami charakteryzującymi święta: śniegiem, Mikołajem, choinką i prezentami, a także różnorodne ozdoby w kształcie bałwanków, pajacyków, łabędzi, grzybków, dzwoneczków i innych.
          Na pamiątkę uczniowie dostali po zamówionej wcześniej bombce ze swoim imieniem.

        • Smażenie naleśników u Tygrysków..

        • 10.12.2023
        •  

               1 grudnia dzieci z przedszkola w Jaroszkach smażyły naleśniki. Dzieci mogą uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, dzięki zakupionemu sprzętowi z projektu  edukacyjnego Laboratoria Przyszłości, realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, które wprowadza je w świat sztuki kulinarnej.

          Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą wypoczynku i relaksu oraz doskonałym czasem na poznawanie świata, nieznanych dotąd kultur oraz uczenia się pracy w zespole. Warto od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowego odżywiania i czerpania przyjemności z jedzenia zdrowych, estetycznie podanych, a przede wszystkim własnoręcznie wykonanych posiłków. Dzięki zajęciom kulinarnym mogą poznawać różne tajemnice kuchni, przygotowywać samodzielnie smakowite potrawy, dotykać, wąchać i smakować, bawić się kolorem i kształtem, rozbudzać swoją wyobraźnię i fantazję. Poznawać tradycyjną, polską kuchnię, a także egzotyczną kuchnię z różnych zakątków świata.

          Na początku zajęć dzieci starannie umyły ręce. Następnie rozpoznawały i nazywały przyniesione produkty oraz omawiały przybory wykorzystywane do przygotowania ciasta naleśnikowego. Po przygotowaniu ciasta i upieczeniu naleśników nadszedł długo wyczekiwany moment -  samodzielne przełożenie naleśników swoim ulubionym dodatkiem i degustacja wytworów grupowej pracy.

          To był dzień pełen emocji i nowych doświadczeń.

           

        • Laureaci konkursu "Moje spotkania z puszczą..."

        • 10.12.2023
        • Moje spotkania z puszczą- temat konkursu jakże bliskim naszym uczniom. Piękno puszczy, która nas otacza inspiruje do tworzenia prac plastycznych, literackich czy też zachęca do uwiecznienia go na zdjęciach. Tegoroczna edycji konkursu przebiegła pod hasłem „Kozienicki Park Krajobrazowy – otwarta księga przyrody”. Na konkurs wpłynęło 517 prac z 29 szkół. Z naszej szkoły zostało nagrodzonych aż 8 uczniów. Dodatkowa nagroda została przyznana szkole, ponieważ nasi uczniowie zdobyli 6 nagród i 2 wyróżnienia.

           

          Laureaci:

          Fotografia

          I miejsce Kacper Oliwa kl II

          II miejsce Alicja Ałdaś kl II

          III miejsce Julia Sokólska kl II

           

          Literatura:

          II miejsce Joanna Wolska kl III

          III miejsce Wojciech Golberg kl I

          wyróżnienia:

           Stanisław Grzywacz kl I

          Franciszek Jasek kl IV

           

          Plastyka

          II miejsce Róża Grzywacz kl V

           

          Serdecznie gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów😊

           

           

           

          https://parkiotwock.pl/aktualnosci-mzpk/laureaci-xxxiii-edycji-konkursu-przyrodniczego-moje-spotkania-z-puszcza/

          https://parkiotwock.pl/aktualnosci-mzpk/uroczystosc-finalowa-xxxiii-edycji-konkursu-przyrodniczego-moje-spotkania-z-puszcza/

        • Pluszowy Miś w przedszkolu u „Tygrysków”

        • 10.12.2023
        •  

              Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, ukochana maskotka na dobre i złe chwile. Można go przytulić, a nawet powiedzieć mu o czymś bardzo ważnym.                         Przedszkolaki 25 listopada przytulały „Misiaki” z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każdy przedszkolak przyniósł swojego ukochanego pluszaka. Spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, czerwone, żółte i różowe, a każdy był kochany, uroczy i wyjątkowy.            Do wspólnej zabawy zaproszono klasy I-III.  Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, smakowały pyszny miodek, tworzyły własne pluszowe misie oraz bawiły się przy misiowych piosenkach. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy.            Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

        • Między narodowy Dzień Wolontariusza

        • 10.12.2023
        • 5 grudnia w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w naszej szkole odbyła się sympatyczna akcja pod tytułem „Random Acts of Crochet Kindness”, czyli „przypadkowe działania szydełkowej uprzejmości”. Tego dnia wolontariusze dzielili się z uczniami naszej szkoły małymi, szydełkowymi cudami ukrytymi dla kogoś, by je znalazł. Były to maleńkie dzieła sztuki szydełkowej - miniaturowe zwierzątka, kwiaty, serduszka. Co istotne, przy każdym szydełkowym upominku znajdowała się specjalna karteczka z napisem „Nie zgubiłem się, szukam swojego domu. Jeśli poprawiłem ci humor, zabierz mnie ze sobą”, „Ten mały szydełkowy prezent jest specjalnie dla Ciebie. Niesie szczęśliwe myśli na wypadek gdybyś poczuł/poczuła się przygnębiona/przygnębiony”. Tym samym każda osoba, która trafi na takie małe dzieło, wie, że nie jest to zguba, a wręcz przeciwnie – to prezent przeznaczony właśnie dla niej.

        • Laureaci konkursu recytatorskiego i wokalnego

        • 04.12.2023
        • 23 listopada w Lipskim Centrum Kultury odbyła się piąta edycja Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej. Na konkurs wpłynęło ponad 130 zgłoszeń z trzech województw. Nasza szkoła miała silną reprezentację, która została doceniona przez jury.

           

          Nagrodzeni zostali:

          Piosenka:

          Laureat:

          - Cyraneczka ( kl VII: Helena Grzywacz, Weronika Jaroszek, Karolina Molendowska, Katarzyna Stankiewicz, Maja Strojek, kl VI: Natalia Wolska, kl V: Róża Grzywacz, Michalina Sosnowska)

          Wyróżnienie:

          - Zespół „Dzwoneczki” (Alicja Ałdaś, Antonina Jasek, Julia Sokólska kl II)

           

          Poezja:

          Laureat:

          Lena Deja kl III

          Kalina Drózd kl III

          Joanna Wolska kl III

           

          Wyróżnienie:

          Lena Król kl II

          Adam Kozłowski kl III

          Piotr Nakoneczny kl III

          Władysław Siarkiewicz kl IV

          Przemysław Tabor kl V

           

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów :-)

           

          https://lcklipsko.pl/wydarzenia/v-festiwal-piosenki-i-poezji-patriotycznej-lipsko2023-wyniki/

        • BohaterON

        • 03.12.2023
        • BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Jest realizowana od 2016 roku przez dwie wrocławskie organizacje:  Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

          Nasza szkoła przyłączyła się do tej wspaniałej akcji. Uczniowie z klas IV-VII uczestniczyli w lekcjach na temat Powstania Warszawskiego. Poznaliśmy realia powstańczego życia oraz trudne wybory, jakich musieli dokonywać mieszkańcy Warszawy. Nigdy nie zapomnimy, jak dużo poświęcili, walcząc o swoją i naszą wolność.

        • Niezwykły Tydzień...

        • 03.12.2023
        • 13 listopada odbyła się „Noc w Szkole”, wzięli w niej udział uczniowie klas I-VII oraz przedszkolaki (najmłodsi nie nocowali w szkole, ale uczestniczyli w najważniejszych uroczystościach w tym dniu). Były wróżby andrzejkowe i dyskoteka, urządziliśmy strefę kibica oraz nocne kino.

          Od tego dnia przez 2 tygodnie w naszej szkole uczestniczyliśmy w różnych wydarzeniach pozwalających nam się lepiej poznać i polubić. 13 listopada obchodziliśmy  Światowy Dzień Dobroci, który powstał z inicjatywy  Światowego Ruchu Dobroci - koalicji dobroczynnych organizacji pozarządowych w 1998 roku. W tym dniu przywitała nas piosenka „Kto jeśli nie Ty” w wykonaniu Samorządu Szkolnego. Zobaczyliśmy i sprawdziliśmy, że  fajnie jest witać się na różne sposoby, nie tylko „hej” czy „siema”. Każdy z nas mógł także sprawdzić co się dzieje z sercem, gdy zostaje zranione. Utworzyliśmy Małą Skarbnicę Dobroci, w której przez 2 tygodnie gromadziliśmy nasze dobre uczynki, z których w dniu 21 listopada w Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień (powstał on w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych pod nazwą World Hello Day, jako odpowiedź na konflikt pomiędzy Egiptem, a Izraelem) utworzyliśmy łańcuch dobrych uczynków. Powstała także skrzynka komplementów, gdzie każdy mógł włożyć kartkę z komplementem dla kolegi, koleżanki, nauczyciela lub klasy.

          Na drodze do Dnia Życzliwości spotkaliśmy 16 listopada - Światowy Dzień Tolerancji,   ustanowiony  przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 grudnia 1995 r. z inicjatywy UNESCO. W tym dniu, wszyscy ubrani na zielono, uczestniczyliśmy w quizie, który przybliżył nam praktyczny wymiar słowa tolerancja w naszym życiu codziennym, w szkole i w domu. W tym dniu towarzyszyła nam piosenka „Tolerancja” w wykonaniu grupy Sokrates.

                        20 listopada uczestniczyliśmy w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Obejrzeliśmy prezentację oraz dyskutowaliśmy na temat praw najmłodszych oraz przykładów ich łamania na całym Świecie.

          No i nadszedł dzień 21 listopada, już na dzień dobry przywitała nas piosenka „Dobre słowa” w wykonaniu Cleo. Przypomniała nam ona o trzech podstawowych słowach wywołujących u każdego uśmiech proszę, dziękuję, przepraszam. Przypomnieliśmy sobie również kodeks człowieka życzliwego. W tym dniu poznaliśmy także słowo dzień dobry w 8 językach. Dzień ten zakończył się odczytaniem naszych komplementów, umieszczanych w specjalnej skrzynce i sklejeniem łańcucha dobrych uczynków.