• Komunikat Wójta Gminy Pionki

        • 25.05.2021
        • Drodzy Rodzice,

          Uprzejmie przypominam, że trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zachęcamy Państwa do udziału w nim. Możecie w ten sposób dać przykład dzieciom, jak wypełnić obowiązek spisania się. Taka okazja trafia się raz na 10 lat. Najlepiej zrobić to całą rodziną przez Internet.

           

          W maju rozpoczną pracę rachmistrzowie spisowi. W trosce o wspólne zdrowie, realizują teraz wyłącznie wywiady telefoniczne i nikt nie powinien niepokoić Państwa w domu. Każdego dzwoniącego rachmistrza łatwo rozpoznać po jednym numerze telefonu 22 828 88 88. Jeśli rachmistrz zadzwoni, nie można mu odmówić rozmowy.

           

          Spis jest obowiązkowy dla każdej osoby mieszkającej w Polsce, również dla Waszych dzieci. Proszę o nich pamiętać w trakcie wypełniania formularza.

          Jeśli nie chcą Państwo czekać na telefon rachmistrza – warto się spisać samodzielnie przez Internet na stronie spis.gov.pl lub telefonicznie pod numerem 22 279 99 99.

           

           

                                                                                                                                 Gminny Komisarz Spisowy
                                                                                                                                        Mirosław Ziółek

           

           

        • Dzień Mamy

        • 25.05.2021
        • Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich Mam- zdrowia, radości i spełnienia marzeń...

           

        • Ptasia stołówka

        • 25.05.2021
        •      17 maja 2021 roku uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych pt. „Ptasia stołówka”. Spotkanie odbyło się na placu wokół szkoły. Starszy specjalista ds. edukacji ekologicznej pani Aleksandra Kołacz z Kozienickiego Parku Krajobrazowego omówiła gatunki ptaków zamieszkujących naszą okolicę. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają budki lęgowe i jakie gatunki ptaków chętnie w nich zakładają gniazda. Na koniec spotkania odbył się quiz sprawdzający zdobyte wiadomości. Każdy uczeń otrzymał pamiątkową przypinkę, folder „Zimowa stołówka dla ptaków” a nasza szkolna placówka budkę lęgową.

                                                                                             Anna Winiarska

        • Budujemy rakietę

        • 25.05.2021
        •      Uczniowie klasy drugiej w ramach projektu „Mali inżynierowie. Co sprawia, że pomysł działa?” konstruowali model rakiety. Zanim przystąpili do budowy rakiety obejrzeli film „Jaka rakieta pierwsza poleciała w kosmos?” oraz dowiedzieli się z jakich części zbudowana jest rakieta i dlaczego ma taką budowę. Po części teoretycznej ze zgromadzonych materiałów dzieci zabrały się z zapałem do zbudowania rakiety kosmicznej. Po wykonaniu testu aerodynamicznego i skończonej pracy nad konstruowaniem prototypów rakiet, wyszliśmy  z uczniami na szkolne podwórko, na którym sprawdzaliśmy, czy rakiety wystrzelą w powietrze. Startowi rakiety kibicowali pozostali uczniowie ze szkoły. Ileż było radości, bo rakiety wystrzeliły i wylądowały na lipie.

                                                                         Koordynator – Anna Winiarska

                                                  

        • Podziękowanie

        • 25.05.2021
        • Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy wykonali piękne kartki i przyłączyli się do akcji "Misja- Weteran, szanuję i wspieram."

        • Dzielimy się wiedzą

        • 17.05.2021
        • Zespół „Amarantuski” z klasy drugiej w ramach realizacji zadania piątego „Dzielimy się wiedzą – sztuka picia wody” projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” wykonały poradniki zatytułowane „Sztuka picia wody”. Informacje niezbędne do przygotowania poradnika przygotowaliśmy w oparciu o tekst mgr inż. Anny Tomaszewskiej z Instytutu Żywności i Żywienia a pobraliśmy ze strony https://zdrowojem.fundacjabos.pl/pliki/materialy/DZIELIMY_SIE_WIEDZA_sztuka_picia_wody.pdf  W poradniku dzieci umieściły również wydrukowane zdjęcia z naszych zajęć. Gotowe prace położyliśmy na szkolnym korytarzu, żeby wszyscy uczniowie zapoznali się z informacjami na temat znaczenia wody w organizmie człowieka. Podczas Forum Zdrowia z Rodzicami dzieci wręczyły poradniki swoim mamom.

                                                                                          Koordynator – Anna Winiarska

        • Konkurs – Quiz wiedzy o wodzie.

        • 17.05.2021
        •  

          W ramach realizacji zadania czwartego „Quiz wiedzy o wodzie” w projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” zaprosiliśmy na lekcję panią Emilię Nakoneczną pielęgniarkę z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Przychodni „Centrum” w Poświętnem. Pani Emilka omówiła z uczniami zagadnienia dotyczące znaczenia wody w organizmie człowieka, ile procent naszego ciała stanowi woda, najważniejsze zasady picia wody. Uczniowie sporo zagadnień pamiętali z poprzednich zajęć i chętnie włączali się do rozmowy. Przed przystąpieniem do rozwiązywania quizu wiedzy o wodzie dzieci mogły poczęstować się wodą lub skomponować  wodę smakową z produktów na stoliku. „Amarantuski” świetnie rozwiązały quiz i udowodniły, że są świetnymi ekspertami wiedzy o wodzie. W nagrodę dzieci otrzymały dyplomy.

                                                                        Koordynator – Anna Winiarska

           

           

           

        • Ucziowie kl )- III w OSP Jaroszki

        • 16.05.2021
        • Wizyta uczniów w OSP w Jaroszkach

             

                4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. Dzień ten został poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażanie życia.                                          W podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia uczniowie klas I-III oraz grupa Tygryski, wybrali się na wycieczkę do OSP w Jaroszkach. Dzieci wykonały piękne rysunki i laurki.

          Uczniowie w trakcie spotkania poznali  wyposażenie wozów strażackich, sprzęt, jaki używa strażak podczas akcji ratunkowych, zwiedziły stanowisko kierowania, w którym odbiera się zgłoszenia o pożarach i wypadkach. Oprócz poznania tajników pracy strażaka dzieci zdobyły bardzo cenną wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa, dowiedziały się jak należy zachować się w trakcie zagrożenia i utrwaliły numery alarmowe do straży pożarnej.

          To była bardzo ciekawa i ważna lekcja. Składamy serdeczne podziękowania dla druha Krzysztofa Jaska za miłe przyjęcie i umożliwienie bliższego poznania niezwykle istotnej i niebezpiecznej pracy STRAŻAKA .

           

        • Laureaci konkursu wokalnego

        • 16.05.2021
        • GRATULACJE!!!

          Uczniowie kl II: Róża Grzywacz, Przemysław Tabor (duet) oraz Kacper Drózd (solista) zostali laureatami konkursu wokalnego "Cztery pory roku- wiosna".

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów🙂

           

          https://mok.pionki.pl/wyniki-konkursu-wokalnego-cztery-pory-roku-wiosna-47081412

        • Kampania profilaktyczna „depresJA?

        • 16.05.2021
        • KARTA-1.pdf

          KARTA-2.pdf​​​​​​​

          Kampania profilaktyczna „depresJA?”

           

          Kampania „depresJA?” stanowi część działań profilaktycznych wynikających z realizowanej               w szkole kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł”.

          https://www.trzezwyumysl.pl/

          Depresja to epidemia XXI wieku. Według badań 2% dzieci może cierpieć na tę chorobę, nawet   co trzeci nastolatek może mieć depresję, mieć za sobą epizod depresyjny lub zachorować na depresję. Depresję diagnozuje się u coraz młodszych dzieci – dwulatków i młodszych dzieci. Im młodsze dzieci, tym większa trudność zdiagnozowania – dzieci nie potrafią nazywać trudnych emocji, nie komunikują ich rodzicom. Nieleczona depresja może być tragiczna w skutkach! W skrajnych przypadkach może prowadzić do samobójstwa. Dlatego tak ważna jest świadomość rodziców. Tylko oni mogą szybko              i odpowiednio zareagować.

          Dużo mówi się ostatnio w przestrzeni publicznej o depresji. Częściej o depresji osób dorosłych, rzadziej o tej, która dotyka dzieci i młodzież. Depresja dziecięca i młodzieńcza jest trudniejsza                  do rozpoznania, często niediagnozowana lub diagnozowana zbyt późno. Szacuje się, iż wiele przypadków wymyka się oficjalnym statystykom. Młodsze dzieci nie komunikują swoich problemów – nie potrafią wyrażać trudnych emocji. Starsze natomiast przestają ufać dorosłym, izolują                    się od nauczycieli, rodziców, a nawet dotychczasowych przyjaciół, zamykają się w swoim świecie albo szukają pomocy, serfując w internecie, co może być „śmiertelnie” niebezpieczne. Ze względu             na niespecyficzne objawy depresji u dzieci i młodszych nastolatków, zaniepokoić rodziców                   i nauczycieli powinna zmiana zachowania dziecka – np. dziecko, które chętnie chodziło do szkoły,     teraz reaguje płaczem, ucieka z lekcji lub jest rozdrażnione, agresywne, łatwo wpada w złość.

          W załącznikach znajdują się dwie karty pracy dla rodziców, poruszające tematykę związaną z problemem depresji wśród dzieci i młodzieży.

          Pierwsza z kart pracy nosi tytuł „Depresja dziecięca – rozpoznać i chronić”. W niej znaleźć można kwestionariusz koncentrujący się na objawach depresji. Podczas jego wypełniania należy pamiętać że nie jest to profesjonalny test, ale narzędzie które pozwoli na analizę zachowania dziecka. W dalszej części broszury zamieszczony jest opis objawów depresji oraz informacje dotyczące miejsc w których można uzyskać pomoc.

          Kolejna karta pracy o tytule „Depresja dziecka – jak pomóc?” w pierwszej kolejności porusza problematykę pomocy dziecku z depresją. Krótko opisuje sposoby leczenia depresji u najmłodszych, oraz nakreśla zasady „dobrego” postępowania w trudnych sytuacjach. W broszurce nie zabrakło krótkiej ankiety badającej ryzyko depresji.

        • Klasa 2 buduje model poduszkowca

        • 02.05.2021
        •  

          Uczniowie klasy drugiej w ramach projektu „Mali inżynierowie. Co sprawia, że pomysł działa?” budowali model poduszkowca. Najpierw obejrzeli film „Gdzie można spotkać poduszkowce?”, w którym  Piotr Turowski z Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie, opowiadał o zastosowaniach poduszkowców oraz przedstawił szereg ciekawostek dotyczących ich konstrukcji i sposobu poruszania się. Podczas zabawy ruchowej uczniowie dowiedzieli się czym jest tarcie i jaki ma ono związek z poduszkowcami. Po zdobyciu  informacji na temat tarcia uczniowie przystąpili do konstruowania modelu poduszkowca. 

                                                                   Koordynator Anna Winiarska

        • Dzień Ziemi u Tygrysków

        • 02.05.2021
        •  

                Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Z tej okazji w przedszkolu zorganizowano wiele zabaw z ekologią w tle.  Dzieci za pomocą krótkiej prezentacji wyruszyły w multimedialną podróż, gdzie przewodnikiem była planeta Ziemia. Poznały zasady recyklingu i wykonały piękne zabawki. Wykonały prace plastyczne, plakat oraz uczyły się piosenki „Ochroń Ziemię” Tygryski z drobną pomocą wykonały eko-torby z koszulki. Wspólnie z wychowawczynią posprzątały teren wokół swojej szkoły.                                                   Miłym zakończeniem akcji było wspólne ognisko i pyszne kiełbaski.

          „Choć przedszkolak nie jest duży, to przyrodzie wie, jak służyć”