• Pasowanie uczniów kl I oraz akademia z okazji DEN

        • 29.10.2022
        • 13 października 2022 r.,  w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszkach, odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Uroczystość rozpoczęła się wystąpieniem dyrektor szkoły pani Jolanty Mazur, która powitała wszystkich zebranych i skierowała gorące słowa do pierwszoklasistów. Wśród zaproszonych gości byli Rodzice oraz przedstawiciele Gminy Pionki: wójt Mirosław Ziółek, sekretarz Katarzyna Konopska, kierownik Gminnego Zarządu Oświaty i Sportu Alicja Olszewska oraz radny Konrad Dąbrowski. Uczniowie pierwszych klas przedstawili program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Pierwszoklasiści przygotowywali się do tej uroczystości od początku roku szkolnego. Uczyli się dzielnie piosenek, wytrwale  ćwiczyli podczas prób. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na uczniów, którego dokonała dyrektor Jolanta Mazur w towarzystwie wychowawcy klasy pani Anny Winiarskiej. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki od kolegów z klasy 2, przedstawicieli Gminy Pionki oraz proboszcza ks. Janusza Smerdy. Cieszymy się, że pierwszoklasiści są już pełnoprawnymi uczniami i życzymy im powodzenia oraz sukcesów w nauce. Jesteśmy przekonani, że od tej pory, będą oni godnie reprezentowali naszą SZKOŁĘ, a zdobywanie wiedzy będzie dla wszystkich radością. Dalsza część uroczystości poświęcona była obchodom Dnia Edukacji Narodowej. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie docenili i podkreślili swoją  wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Żartobliwe scenki z życia szkoły wprawiły wszystkich w dobry nastrój.

        • Wycieczka do Centrum Matecznik Mazowsze- Karolin

        • 29.10.2022
        • "Aby oddać całą prawdę o ludziach,

          trzeba poznać ziemię, na której żyją."

                                   Tadeusz Sygietyński

           

          28 września 2022 r. uczniowie klas II – VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach udali się na wycieczkę do Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach- Karolinie. W oczekiwaniu na spektakl edukacyjny oglądaliśmy stroje ludowe z różnych regionów Polski, które można było podziwiać w siedzibie zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.

          Po trzech dzwonkach rozpoczął się spektakl pt. "FANTAZJA POLSKA" - POLSKIE TAŃCE NARODOWE. To jedna z najnowszych propozycji edukacyjnych „Mazowsza” dla najmłodszych widzów. Tytuł nawiązuje do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina (Fantazja na tematy polskie – A-dur op. 13 na orkiestrę i fortepian). Bohaterami teatralnej Fantazji są dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem jest niezwykła nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz. Podczas kolejnych scen-obrazów wywoływane są nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów, dla których nasz rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. W znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Akcja teatralna przeniosła nas w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina. Kujawiaka zatańczyliśmy razem z Janem Kiepurą. Gościliśmy w Sanktuarium w Świętej Lipce, a także w domu małego Janka, który ze swoją mamą – pianistką, wprowadził nas w zaczarowany świat muzyki i tańca. Przede wszystkim jednak polskie tańce narodowe zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry PZLPiT „Mazowsze”.

          Następnym punktem programu były warsztaty rękodzieła dla starszych uczniów, natomiast młodsi wykonywali samodzielnie dawne zabawki. W dalszej kolejności zwiedzaliśmy Centrum Folkloru Polskiego “Karolin”, które powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Tadeusza Sygietyńskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, aranżera i pedagoga oraz Mirę Zimińska-Sygietyńską, aktorkę, gwiazdę filmu i kabaretu. Obecnie „Mazowsze”, należące do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej, w swojej historycznej siedzibie – Pałacu Karolin, dzieli się swoimi zbiorami, wiedzą i doświadczeniem. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Drugim wątkiem ekspozycji jest ukazanie stylu, jaki przez lata wykreował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” prezentując stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca.

          Wystawa stała Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” stanowi pełną koloru i muzyki podróż tropem kultury narodowej, która stała się inspiracją dla twórców Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.

          Nasz wyjazd odbył się w ramach akcji „Muzea i teatry za złotówkę dla uczniów”, która jest inicjatywą samorządu województwa mazowieckiego. Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów. To już nasza druga wyprawa w ramach tej akcji, we wrześniu odwiedziliśmy również Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.