• TABLICZKA MNOŻENIA W KL II

        • 31.03.2019
        • 26 marca w klasie drugiej odbył się klasowy konkurs matematyczny „Mistrz tabliczki mnożenia”. Uczniowie świetnie znają tabliczkę mnożenia. Były aż cztery 1 miejsca: Weronika Jaroszek, Karolina Molendowska, Jan Jasek, Maja Strojek. Dwa 2 miejsca Helena Grzywacz, Katarzyna Stankiewicz i trzecie miejsce zajęła Joanna Jaroszek. Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy i słodkie nagrody.

        • TEATRZYK W SZKOLE

        • 31.03.2019
        • „Dzikie gęsi” czyli bajka o więzach rodzinnych w wykonaniu aktorów  STUDIA ARTYSTYCZNEGO ARENA

                Bracia Grimm, Hans Christian Andersen czy Charles Perrault to pisarze, których łączy jeden wspólny mianownik, jest nim baśń. Przedszkolaki znają wiele opowiadań o fantastycznych postaciach z nadprzyrodzonymi mocami choćby „Kopciuszka” czy „Śpiącą Królewnę”. Ale tym razem aktorzy ze Studia Artystycznego Arena przygotowali dla naszych milusińskich bajkę słowiańską pt. „Ludowa opowieść o rodzinie – dzikie gęsi”. 
          26 marca sala w naszej szkole zamieniła się w scenę przypominającą trochę „Czerwonego Kapturka”, a trochę „Jasia i Małgosię”. Jednak jak się później okazało była to całkiem inna historia, choć niektóre elementy nawiązywały do starych i znanych przez dzieci bajek. Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Zosia, która musi się zaopiekować małym braciszkiem pod nieobecność rodziców.
           
                 Jej dziecinna ciekawość i chęć zabawy sprawiają, że bobasa porywają dzikie gęsi. Dzielna dziewczynka rusza w poszukiwanie brata, a gdy go odnajduje pomocną dłoń wyciągają do niej piec, jabłonna i rzeka, dając schronienie przed złowrogimi ptakami. Przygoda rodzeństwa kończy się szczęśliwie, a za okazaną dobroć i miłość do brata oraz prawdomówność, dziewczynka otrzymuje obiecaną nagrodę od mamy. Historia ta jest doskonałą alegorią rodziny, w której poświęcenie dla drugiego członka jest ważniejsze niż własne bezpieczeństwo. Poświęcenie i odwaga Zosi zasługują na pochwałę, ale z drugiej strony jej lekkomyślność i brak odpowiedzialności mogły doprowadzić do nieszczęścia. Każdą podjętą decyzję Zosia konsultowała z najmłodszą publicznością, zaś efekty muzyczne wprawiły dzieci w nastrój opowieści. Wszyscy najmłodsi uczniowie szkoły w Jaroszkach z zainteresowaniem oglądali przedstawienie, a na koniec pożegnali aktorów gromkimi brawami.
           

        • Pierwszy Dzień Wiosny

        • 31.03.2019
        •  

          21 marca 2019 r. w związku z obchodami Pierwszego Dnia Wiosny, odbyła się edycja szkolnego konkursu „Mam talent”. Do konkursu przystąpiło 8 wykonawców (w tym występy grupowe), którzy postanowili zaprezentować swoje umiejętności i wziąć udział w show. Były to popisy wokalne, wokalno-taneczne, oraz aktorskie (skecz kabaretowy). Wspaniała publiczność (uczniowie wraz z nauczycielami) reagowała bardzo żywiołowo. Dopingowali i wspierali ze wszystkich sił młodych artystów, doceniając tym samym ich niezwykłe talenty i ogromną odwagę. Szkolny show poprowadziły uczennice z Samorządu Szkolnego Aleksandra Wolska, Karolina Potacka, Klaudia Pudło oraz Oliwia Miękus. Po występach przeprowadzono głosowanie, które wyłoniło zwycięzców:I miejsce zajął duet Klaudia Pudło z klasy VIII oraz Mikołaj Sito z klasy VI, prezentujący skecz kabaretowy. II miejsce zajął zespół wokalno-taneczny w składzie Klaudia Stankiewicz, Amelia Tabor i Wiktoria Drela, uczennice klasy IV.III miejsce zajęła wokalistka Wiktoria Jaroszek z klasy II.By tradycji stało się zadość, Tygryski z oddziału przedszkolnego, przygotowały również Marzannę (symbol przemijającej zimy), która w ogrodzie szkolnym została spalona, w ten to sposób w naszych sercach zagościła nadzieja na rychłe nadejście cieplejszych dni.Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Do zobaczenia w kolejnej edycji szkolnego „Mam Talent”, który Samorząd Uczniowski, przeprowadzi w następnym roku.

        • DZIEŃ MATEMATYKI

        • 22.03.2019
        • Święto zostało zapoczątkowane przez organizację “World Education Games” w 2007 roku. Od tego czasu było organizowane co roku w każdą pierwszą środę marca. W pierwszych obchodach tego święta wzięło udział 286 tysięcy uczniów z 98 krajów świata. Udział w grach i zabawach pokazuje, że matematyka może być radosna i przyjemna.

        • SUKCESY UCZNIÓW- XVI DEKANALNY KONKURS PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ "KOCHAM MOJĄ OJCZYZNĘ"

        • 22.03.2019
        • 19 marca odbył się XVI Dekanalny Konkurs Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją ojczyznę". Uczniowie naszej szkoły zdobyli aż 10! nagród (laureaci + wyróżnienia) :-)

          kl 0

          poezja 

          I miejsce Kacper Siczek

           

          pieśń solo

          II miejsce Michalina Sosnowska

          III miejsce Kacper Drózd

           

          pieśń zespół

          III miejsce Tygryski (Róża Grzywacz, Kalina Drózd, Przemysław Tabor, Szymon Kwaśnik, Kacper Jaroszek)

           

          kl I-III

          pieśń solo

          I miejsce Maja Strojek kl II

           

          pieśń zespół

          III miejsce „Wesołe nutki” kl II (Helena Grzywacz, Weronika Jaroszek, Katarzyna Stankiewicz)

          wyróżnienie Duet kl II- Karolina Molendowska i Mikołaj Sito

           

          kl IV-VIII

          pieśń solo

          I miejsce Martyna Strojek kl VI

          wyróżnienie Klaudia Stankiewicz kl IV

           

          pieśń zespół

          II miejsce Cyraneczka (Martyna Molendowska kl IV, Anna Sułek kl V, Julia Michałowska kl VI, Amelia Wojdat kl VI, Oliwia Miękus kl VII, Michał Farbiś kl VI, Jakub Cybulski kl VI, Kacper Madej kl VI, Jakub Kwaśnik kl VI, Mikołaj Sito kl VI)

        • SUKCES HELENY GRZYWACZ

        • 22.03.2019
        • Helena Grzywacz kl II laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegamy pożarom". Praca Heleny zajęła III miejsce w eliminacjach powiatowych.

        • ZAJĘCIA Z DORADZTWA ZAWODOWEGO

        • 22.03.2019
        • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego uczniowie klas VII i VIII mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniach z przedstawicielami szkół średnich. Nasi goście przedstawili bogatą ofertę swoich szkół, prezentowali filmiki i zdjęcia z placówek a także zrobili pokaz umiejętności.

          Odwiedzili nas:1. Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego im. Marii Skłodowskiej- Curie w Pionkach2. Zespół Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach 3. Zespół Szkół Samochodowych w Radomiu

        • JULIA MICHAŁOWSKA LAUREATKĄ ELIMINACJI OTWP

        • 13.03.2019
        • GRATULACJE!!!

          Uczennica kl VI- Julia Michałowska zajęła II miejsce w gminnych eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. W najbliższą sobotę Julia będzie reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie eliminacji.

          Nasza drużyna (Julia Michałowska, Kinga Miękus i Agnieszka Wolska) również wywalczyła miejsce na podium - nasza szkoła zajęła II miejsce w kategorii I.

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:-)

          Więcej informacji na stronie gminy Pionki:http://www.gmina-pionki.pl/strona-3664-2019_Rok_+Gminne_Eli…

        • UNIWERSYTET DZIECIOM

        • 13.03.2019
        • Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu przy współudziale Urzędu Miejskiego w Radomiu i Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wydział w Radomiu, w ramach projektu: „Uniwersytet dzieciom”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś Priorytetowa III Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.1 Kompetencje w szkolnictwie wyższym, stworzył możliwość uczestniczenia dzieci i młodzież szkół podstawowych w zajęciach, które będą prowadzone w grupach: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII. Zajęcia będą odbywały się w następujących blokach tematycznych:1. Kształtowanie świadomości i wiedzy prawnej2. Warsztaty z zakresu grafiki i projektowania (tylko dla klas IV-VI, VII-VIII)3. Warsztaty z zakresu Architektury i Wzornictwa (tylko dla klas I-III, VII-VIII)4. Warsztaty z zakresu mediów cyfrowych i struktur przestrzennych (tylko dla klas I-III, IV-VI)5. Ciekawostki ze świata chemii6. Transport przyjazny dzieciom i turystyce7. Edukacyjna układanka (zajęcia z pedagogiki)8. Matematyka dla dzieci9. Warsztaty informatyczne dla dzieci10. Fizyka nie taka trudnaRekrutacja do projektu była przeprowadzona na podstawie zebranej liczby punktów wg kryteriów: osiągnięcia kandydatów w konkursach przedmiotowych, tematycznych i sportowych (na szczeblu gminy lub powiatu 1 pkt, województwa 2 pkt, na etapie ogólnopolskim lub zagranicznym 3 pkt), dla klas I-III - umiejętność radzenia sobie w nowych sytuacjach (1 punkt słabe radzenie, 2 punkty dobre radzenie, 3 punkty bardzo dobre radzenie), dla klas IV-VI - średnia ocen (do 4,24 – 0 pkt, od 4,25 do 4,74 – 1 pkt, od 4,75 – 2 pkt), dla wszystkich klas - miejsce zamieszkania poza terenem miejskim – 1 pkt. W grupie klas I-III do projektu zakwalifikowało się siedmiu uczniów klasy II z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach: Helena Grzywacz, Joanna Jaroszek, Weronika Jaroszek, Karolina Molendowska, Katarzyna Stankiewicz, Maja Strojek i Jan Jasek. Troje uczniów Helena Grzywacz, Maja Strojek i Jan Jasek znaleźli się w gronie osób z największą liczbą punktów. Dzieci otrzymały indeksy z rąk Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich dr hab. inż. Elżbiety Sałaty, prof. nadzw. UTH oraz zostały pasowane na studentów przez Prorektora ds. badań naukowych dr hab. inż. Wojciecha Żurowskiego prof. nadzw. UTH w Radomiu.

          A oto link do fotorelacji z uroczystości:http://www.cozadzien.pl/…/uth-radom-uniwersytet-dziec…/54452

          oraz link do audycji Radia Plus:https://radioplus.com.pl/…/uniwersytet-dzieciom-w-radomiu-3…

          SERDECZNIE GRATULUJEMY:-)

        • DZIEŃ KOBIET

        • 13.03.2019
        • „Bóg także był autorem: jego proza to mężczyzna, jego poezja to kobieta.” Napoleon Bonaparte

          Skojarzeń ze słowem „kobieta” jest wiele, kobieta to: matka, miłość, czułość, ciepło, empatia, cierpliwość, opiekuńczość, piękno, dobroć i można by tak wymieniać jeszcze nieskończenie wiele cech. Kobiety we współczesnym świecie nadal muszą walczyć jednak z utartymi stereotypami, które kształtowały się w ciągu wieków, muszą walczyć o równouprawnienie. Pokazują, że mogą pełnić odpowiedzialne funkcje, że wspaniale potrafią łączyć macierzyństwo z pracą zawodową, że nie ma takich trudności, których nie potrafiłyby pokonać i przezwyciężyć. 8 marca obchodzimy światowy „Dzień Kobiet”, bardzo często zapominamy jednak skąd wywodzi się to święto. Początki jego obchodów związane są ze strajkami w Stanach Zjednoczonych. Podczas jednego z nich, w 1909 roku kobiety sprzeciwiające się uciskowi w firmie, zostały zamknięte w fabryce, gdzie wybuchł pożar. Zginęło w nim 126 kobiet. Dlatego od 1910 roku obchodzi się Dzień Kobiet jako uczczenie pamięci i poświęcenia oraz utrwalenia idei równości. Jak co roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Jaroszkach bardzo uroczyście obchodzony był ten szczególny dzień. Chłopcy składali życzenia swoim koleżankom oraz wręczali drobne upominki. Życzenia odbierały również panie nauczycielki. Cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej akademii z okazji Dnia Kobiet, w której to za pomocą montażu słowno-muzycznego podkreślona została rola kobiety.Dzień Kobiet jest doskonałą okazją do okazania PANIOM, ile znaczą w życiu każdego mężczyzny. Choć niekiedy trudno im się do tego przyznać, to jednak zdają sobie sprawę, że świat bez Kobiet byłby smutny, nudny i nijaki.

        • WARSZTATY RĘKODZIEŁA

        • 13.03.2019
        • 6.03.2019 r. Publiczną Szkołę Podstawową w Jaroszkach odwiedziła pani Czesława Jarząbek mieszkanka gminy Pionki, która poprowadziła warsztaty rękodzieła. Pani Czesława hobbystycznie tworzy piękne przedmioty z bibuły, papieru i innych surowców, zajmuje się też sztuką orgiami. Na początku zostały zaprezentowane prace gościa, a wśród nich m.in. palmy wielkanocne, wazony z papieru, kosze z wikliny papierowej ozdabiane techniką decoupage, ozdobne opakowania np. na pachnące mydełka, a także łabędzie orgiami.Tematem spotkania było tworzenie różnokolorowych palm wielkanocnych z bibuły. Po prezentacji sposobów przygotowywania tego typu ozdób, wszyscy przeszli do zadań praktycznych i uczniowie zaczęli część warsztatową prezentacji. Wszyscy z dużym zaangażowaniem zabrali się do tworzenia elementów, z których składała się wzorcowa palma wielkanocna. Pani Czesława chętnie służyła radą i cierpliwie instruowała pilnych słuchaczy. Uczniowie dobrze radzili sobie z niełatwym zadaniem, a po ich minach widać było, że zadanie to przynosi im dużo satysfakcji. Następnie prezentowano wyniki pracy, a nasz ekspert oceniał poprawność wykonania zadania.Rękodzieło to niełatwa sztuka, która wymaga wielkiego zaangażowania, cierpliwości i często wielu godzin bardzo drobiazgowej pracy, dlatego też jesteśmy pełni podziwu dla prac pani Czesławy Jarząbek i dziękujemy bardzo za cenne wskazówki i poświęcony czas.

        • NASZA SZKOŁA Z CERTYFIKATEM

        • 10.03.2019
        • Nasze starania w zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom w procesie ich kształcenia zostały dostrzeżone i docenione przez Instytut Badań Marki. Szkoła otrzymała certyfikat Bezpieczna Placówka Oświatowa.Dziękujemy za wyrazy uznania dla naszej działalności.