"Kto ma pszczoły, ten ma świat wesoły." W Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. J. Korczaka przy al. Grzecznarowskiego 15 w Radomiu odbyła się „Akademia pszczelarska”. Wydarzenie rozpoczęła seria wykładów. Pierwszy pod nazwą „Pszczoły w lesie” wygłosił Konrad Lach, leśniczy szkółkarz z Nadleśnictwa Radom. Następnie pszczelarz Piotr Obrzydowicz opowiedział o „Praktyce w pasiece”. Ostatni wykład pod nazwą „Owady zapylające wokół nas” wygłosili Iwona Obrzydowicz i Grzegorz Cywka ze Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody „Zielony Liść”. Te prelekcje pomogły dzieciom i młodzieży zrozumieć, jak wygląda życie i praca pszczół, dlaczego są dla nas tak ważne czy też jak powstaje miód. Po słodkim poczęstunku przyszła pora na warsztaty, podczas których można było wykonać świecę z węzy pszczelej czy też pamiątkową zakładkę z owadami. Ponadto zaprezentowano pokazowy ul z pszczołami i przeprowadzono konkursy z nagrodami. Na koniec rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs plastyczny „Wszystko o pszczołach”, w którym to nasi uczniowie: Aleksander Podsiadły (klasa 5) oraz Władysław Siarkiewicz (klasa 3) zdobyli nagrody: . Aleksander I miejsce za pracę pt.: „Pszczoła miodna” oraz Władysław nagrodę za pracę pt.: „Rodzina pszczół”. Zwycięzcom gratulujemy nagród, a organizatorom szlachetnej inicjatywy.
Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą
- 18.06.2023
- 10
Ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą.
https://echodnia.eu/.../ogolnopolska-akcja.../ar/c1-17636109
Mama, Tata... najpiękniejsze słowa świata
- 11.06.2023
- 38
"Dziś Święto naszych Mam i Tatusiów, piękny to czas
Niech , więc zabrzmi radość pośród nas,niech nucą ptaszki pośród drzew.
Dla Ciebie tato i moja mamo! Dla Was jest ten miłości żar,
I słodkich uczuć szczęścia dar. To dla Was dziś kwitnie piękny róży kwiat
Żyjcie nam długo, sto lat!"
Z okazji Święta Mamy i Taty uczniowie przygotowali programy artystyczne oraz upominki. Wierszykami, piosenkami, tańcami i życzeniami z serca płynącymi dzieci podziękowały rodzicom za ich miłóść, która zostaje jak światło na całe życie. Występom tym towarzyszyło wiele emocji okazywanych nie tylko przez dzieci, lecz także i przez rodziców. Panowała podniosła atmosfera. Dziękujemy rodzicom za przybycie na uroczystośći, życzliwość i ciepłe słowa.
Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
- 11.06.2023
- 12
Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. 3 Maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce - pierwszej w Europie, a drugiej na świecie, Konstytucji. Młodzież zaprezentowała montaż słowno-muzyczny oraz krótką dramę przywołującą wydarzenia poprzedzające i sam moment uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Spotkanie z prof. dr hab. Markiem Wierzbickim
- 11.06.2023
- 24
Niecodzienna lekcja historii, której celem było ukazanie dziejów powstania styczniowego oraz losów powstańców. Interesujący wykład wygłosił znany historyk – prof. dr hab. Marek Wierzbicki. Niech ta ważna lekcja historii przyczyni się do zadumy nad przeszłością naszego regionu i jego dawnymi mieszkańcami. Dziękujemy za wspaniałą lekcję historii.
Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa
- 29.05.2023
Jak w 4 prostych krokach nauczyć dziecko bezpiecznego zachowania na drodze?
Po pierwsze: każdy pieszy powinien poruszać się po chodniku. Mimo że ma na nim pierwszeństwo, to jednak zawsze należy w takim miejscu zachować ostrożność, szczególnie jeśli obok jest ruchliwa jezdnia lub łączą się z nim drogi dojazdowe do posesji. W sytuacji, jeśli nie ma chodnika, pieszy powinien korzystać z pobocza lub iść jak najbliżej lewej krawędzi jezdni (jeśli nie ma pobocza lub jest niedostępne, np. przez leżący na nim śnieg). Poruszając się poboczem lub jezdnią, ze względu na niedaleką odległość od przejeżdżających pojazdów, w tym również rowerów, należy zachować szczególną ostrożność. Zarówno na poboczu, jak i po jezdni należy poruszać się gęsiego. Jeśli dzieci poruszają się większą grupą i nie mają ukończonych 10 lat, powinny przemieszczać się pod opieką osoby dorosłej. Należy również pamiętać o elementach odblaskowych – bez względu na porę dnia i rodzaj ubioru w danym momencie. Powinny być dobrze widoczne na odzieży zarówno dla kierowców nadjeżdżających z przodu (na kurtce, bluzie czy na rękawach i nogawkach), jak i z tyłu (na plecaku). Dobrym gadżetem znacznie ułatwiającym widoczność pieszego jest kamizelka odblaskowa – powinny korzystać z niej zwłaszcza dzieci poruszające się po poboczu lub jezdni.
Po drugie: strefa zamieszkania to miejsce oznaczone specjalnym znakiem informującym, że każdy pieszy ma w nim zawsze pierwszeństwo. Może przechodzić w każdym miejscu i korzystać z całej szerokości drogi. Warto jednak pamiętać, że taka strefa nie jest wyłączona z ruchu pojazdów, dlatego w takich miejscach również należy zachować ostrożność.
Po trzecie: szczególną ostrożność powinny zachować również dzieci dojeżdżające do szkoły rowerem. Obowiązkowo każdy rower powinien posiadać światła z tyłu i z przodu, skutecznie działający hamulec oraz dzwonek – jako sygnał ostrzegawczy. Istotnym elementem wyposażenia rowerzysty są: kask, kamizelka odblaskowa oraz inne odblaski, dzięki którym dziecko będzie bezpieczniejsze i lepiej widoczne na drodze. Przydatnym wyposażeniem są również ochraniacze na łokcie i kolana, które ochronią ciało przed poważniejszymi uszkodzeniami w razie wypadku. Warto pamiętać, że jadąc rowerem, dziecko do 10. roku życia musi poruszać się chodnikiem i być w towarzystwie opiekuna. Samodzielna jazda możliwa jest po ukończeniu 10 lat i uzyskaniu karty rowerowej. Każdy rowerzysta – zarówno mały, jak i duży – powinien znać najważniejsze znaki drogowe i przestrzegać obowiązujących przepisów.
Po czwarte: należy przestrzegać najmłodszych przed nieznajomymi, którzy mogą np. zaproponować podwiezienie ich do domu lub do szkoły. Dzieci bezwzględnie nie powinny korzystać z takich ofert, nawet jeśli obca osoba deklaruje, że zna opiekunów dziecka.
Zasady bezpiecznego poruszania się po drodze.
Gdy idziesz, jedziesz rowerem, samochodem, pociągiem lub autobusem jesteś uczestnikiem ruchu drogowego. Masz prawa, ale też obowiązki.
Pamiętaj!
- Wybieraj zawsze najkrótszą i najbezpieczniejszą drogę
- Jezdnię przechodź na jej prostych odcinkach, gdy nie nadjeżdża żaden pojazd i przy dobrej widoczności w obie strony.
Pamiętaj!
- Nie wolno przechodzić przez jezdnię na ukos!
- Nie wolno przechodzić przez jezdnię w miejscach o złej widoczności
- Nie wolno przechodzić tuż przed nadjeżdżającym pojazdem. Nawet na przejściu dla pieszych!
- Nie wolno wychodzić na jezdnię zza stojącego pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność. Zaczekaj aż pojazd odjedzie lub znajdź inne, bezpieczniejsze przejście.
- Chodź zawsze prawą stroną chodnika – nie przeszkadzaj innym przechodniom
- Przez jezdnię przechodź zdecydowanie i energicznie, ale pamiętaj – zawsze zachowaj ostrożność!
- Podczas przechodzenia przez jezdnię nie zwalniaj kroku, nie zatrzymuj się bez potrzeby, ale też nie przebiegaj!
- Nie przechodź jezdni tam, gdzie są barierki, łańcuchy, płotki, siatki lub inne zabezpieczenia, które oddzielają jezdnię.
- Podczas przechodzenia przez jezdnię gdzie pali się sygnalizacja świetlna – „miga” zielone światło – poczekaj, bo zaraz zapali się czerwone światło.
- Zawsze modne światełka odblaskowe przypinaj w miejscach widocznych dla innych uczestników ruchu drogowego .
- Jeśli wracasz ze szkoły o zmroku poproś mamę, aby nałożyła ci jasne ubranie – będziesz lepiej widoczny .
Gdy na swej drodze napotkasz zebrę, zapamiętaj 5 podstawowych zasad:
- stań na brzegu chodnika co najmniej w odległości 30 cm od jego krawędzi
- spójrz najpierw w lewo
- później w prawo
- jeszcze raz w lewo
- gdy jezdnia będzie wolna przechodź zawsze prosto najkrótszą drogą!
Gdy na swojej drodze spotkasz dodatkowo sygnalizację świetlną pamiętaj:
- Światło zielone idź
- Światło czerwone stój!
Gdy podczas przechodzenia przez jezdnię– „miga” zielone światło – poczekaj, bo zaraz zapali się czerwone światło.
Gdy na twojej drodze znajduje się przejazd kolejowy pamiętaj nie przechodź, gdy:
- zapory zaczynają opadać lub zostały już opuszczone
- widać lub słychać nadjeżdżający pociąg
- słychać dźwiękowy sygnał ostrzegawczy
Nigdy nie omijaj zapór i nie przechodź po nimi!
Gdy wysiądziesz z autobusu poczekaj aż odjedzie, następnie przejdź do przejścia dla pieszych, przypomnij sobie 5 podstawowych zasad aby bezpiecznie przejść na drugą stronę.
Jeśli ulicą jedzie karetka pogotowia, radiowóz policyjny, straż pożarna lub inny pojazd, który ma włączone sygnały dźwiękowe i świetlne pamiętaj, ustąp miejsca lub w razie potrzeby zatrzymaj się, aby ułatwić przejazd.
Sprawdź swoją wiedzę na temat zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Wykonaj Test Wzorowego Pieszego.
Laureaci konkursu recytatorskiego
- 29.05.2023
16 maja 2023 r. miał miejsce IV Powiatowy Konkurs Recytatorski poezji ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II. Wzięło w nim udział 46 recytatorów z klas 0-VIII. Uczniowie PSP w Jaroszkach otrzymali następujące nagrody i wyróżnienia:
KLASY „0”:
I miejsce: Stanisław Grzywacz
KLASY I – III:
II miejsce: Joanna Wolska
KLASY IV – VI:
II miejsce: Maja Strojek
WYRÓŻNIENIA: Julian Zawadzki, Władysław Grzywacz, Helena Grzywacz (Helena recytowała napisany przez siebie wiersz).
Cieszymy się z sukcesów naszych uczniów i gratulujemy wspaniałych występów.
Laureaci konkursu recytatorskiego
- 29.05.2023
12 maja 2023 roku odbyła się VIII edycja konkursu recytatorskiego „W hołdzie polskim poetkom”. W konkursie wzięło udział 36 uczestników, reprezentujących osiem szkół.
Nasi uczniowie uzyskali następujące wyniki:W kategorii klas I-III trzecie miejsce wywalczył Adam Kozłowski.
W kategorii klas IV-VI wyróżnienie otrzymała Róża Grzywacz.
W kategorii klas VII-VII pierwsze miejsce wywalczyła Agnieszka Wolska, natomiast wyróżnienie otrzymała Amelia Tabor.
Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Projekt Pho3nix Active School
- 04.05.2023
- 2
Że zdrowie to ruch,
wie to każdy zuch...
Nasi uczniowie to prawdziwe zuchy, ruch im nie straszny a każdą aktywność przyjmują z wielkim entuzjazmem
Dziękujemy Pho3nix Active School za koszulki sportowe
Dzień Ziemi
- 04.05.2023
- 12
#sprzatamylaswokolnas
21 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku stwierdziliśmy, że najlepszym prezentem dla Ziemi, z okazji jej dnia, będzie przyłączenie się do akcji "Sprzątamy las wokół nas". Z pełnym zaangażowaniem przystąpiliśmy do sprzątania. Naszego zapału nie ostudziły nawet duuuże ilości śmieci znalezione w lesie. Praca ta dała nam moc satysfakcji ale pokazała również, że takie akcje są bardzo potrzebne.
Szkolny Dzień Talentów
- 04.05.2023
Nowa galeria Szkolny Dzień Talentów została dodana do albumu fotograficznego
autorzy zdjęć: Joanna Jasek, Anna Winiarska, Rafał Molenda
19013 kwietnia 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Jaroszkach odbył się Szkolny Pokaz Talentów, zorganizowany został przez Szkolne Koło Wolontariatu w ramach akcji „Szkoła Szkole”. Akcja ta zainicjowana została przez Caritas Polska i jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych w latach 2012-2016.
Specjalnym gościem z Berlina była Olivia Dyduch-Marc, uczennica kl. 3 Schule an der Alten Feuerbache w Berlinie. Opowiedziała nam o historii dzieci z Syrii, uczęszczających do jej klasy: Danii, Rashy, Faraha i Tamera. Celem spotkania było zebranie funduszy na wsparcie placówek oświatowych w Syrii.
Uczniowie PSP w Jaroszkach zaprezentowali wiele talentów, zachwycili zebranych gości i całą społeczność szkolną. Wśród prezentowanych umiejętności wymienić można malowanie, śpiew, taniec, recytację, grę na instrumentach (skrzypce, perkusja, saksofon, klarnet, akordeon, pianino), układanie na czas kostki Rubika, wspaniałe budowle z klocków LEGO, sporty walki, tenis, piłka nożna oraz wędkowanie.
W ramach akcji udało się zebrać pokaźną sumę 2 756 złotych. Wśród darczyńców byli uczniowie, rodzice i nauczyciele PSP w Jaroszkach oraz zaproszeni goście, a wśród nich zaprzyjaźnione ze szkołą instytucje i firmy z terenu Gminy Pionki: sekretarz gminy Katarzyna Konopska, pracownik GZOiS Rafał Molenda, Małgorzata i Wiesław Dejowie - Zakład Stolarski, ks. proboszcz Janusz Smerda z Parafii św. Mikołaja w Jedlni, Joanna Kozłowska - Szkółka „Rosa”, Barbara i Stefan Grzywaczowie oraz Magdalena i Karol Grzywaczowie - Zakład Drzewny Zadobrze, Grzegorz Stankiewicz - Stan-Trans Firma Usługowo-Transportowa, Sylwester Drela - prezes Klubu Sportowego „TopSpin” Pionki, Wanda Karwicka - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. ks. Józefa Gackiego w Jedlni, Michalina Golberg - Zabawki Tutu, Michał Golberg - NET Jedlnia Kolonia, Anna Drózd Nowakowska - Prezes Orkiestry Dętej „Boni Angeli” w Jedlni.
Idea pomocy uczniom z terenów objętych działaniami wojennymi pomaga zrozumieć, że każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat.
Rocznica Chrztu Polski
- 04.05.2023
- 1
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miał on doniosłe znaczenie polityczne, kulturowe i tożsamościowe – wprowadził rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.W obchody rocznicy włączyła się również nasza szkoła poprzez uczestniczenie w spotkaniu podczas, którego uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną.
Laureat konkursu plastycznego
- 04.05.2023
Gratulacje!!!
Adam Kozłowski z kl II został laureatem konkursu plastycznego …. Praca Adasia wyróżniała się wysoką estetyką wykonania oraz bardzo ciekawym pomysłem.
https://mok.pionki.pl/wyniki-konkursu-plastycznego-najpiekniejsza-ozdoba-wielkanocna/
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów😊
Laureaci konkursu plastycznego
- 04.05.2023
Gratulacje!!!
Okres wielkanocny obfituje w nagrody, które nasi uczniowie otrzymują za swoje przepiękne prace. Muzeum Wsi Radomskiej zorganizowała konkurs na pisankę. Aż pięć pisanek naszych uczniów zostało nagrodzonych przez jury. Autorami tych prac są:
I miejsce Michał Drela kl III
I miejsce Róża Grzywacz kl IV
III miejsce Piotr Drela kl V
I miejsce Helena Grzywacz kl VI
II miejsce Wiktoria Drela kl VIII
https://www.muzeum-radom.pl/wydarzenia/niedziela-palmowa-w-skansenie-fotorelacja/3160#gallery-16
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów😊
Zajęcia kulinarne
- 23.04.2023
- 22
17 kwietnia, uczniowie klasy 1 wraz z wychowawczynią Anną Winiarską w ramach Ogólnopolskiego Projektu „Zdrowo jem, więcej wiem” uczestniczyli w zajęciach kulinarnych – wypiekania pizzy. Dla dzieci była to niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się wszystkiego o tej najpopularniejszej włoskiej potrawie. Dzieci przy wspólnym stole, na którym były przygotowane produkty i akcesoria potrzebne do wypieku pizzy przygotowywały od podstaw swoją własną prawdziwą pizzę.
Dziękujemy właścicielce Pani Krystynie Piechurskiej z Centrum Szkoleniowo – Integracyjnego Jagiellonka za zorganizowanie zajęć kulinarnych i możliwość zwiedzenia http://www.jagiellonka.org/
Laureaci konkursów recytatorskich
- 23.04.2023
31 marca 2023 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach odbyły się eliminacje miejskie XLVI Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” oraz XL Małego Konkursu Recytatorskiego. W przesłuchaniach wzięło udział 68 recytatorów. Komisja oceniająca w składzie Adolf Krzemiński – Prezes Zarządu Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” w Radomiu, Prezes Stowarzyszenia Literackiego „Łuczywo”, poeta, regionalista – przewodniczący Komisji oraz Marian Popis – Członek Prezydium Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” w Radomiu, oceniała dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy, ogólny wyraz artystyczny oraz wymowę. W Kategorii wiekowej klas IV – VI w Konkursie „Warszawska Syrenka” nagrodę zdobyła Helena Grzywacz z klasy VI i tym sposobem zakwalifikowała się do finału konkursu. W tym samym konkursie w kategorii wiekowej klas VII-VIII wyróżnienie otrzymała Agnieszka Wolska. W kategorii wiekowej klas I-IV „Małego Konkursu Recytatorskiego” nagrodę i kwalifikację do etapu powiatowego otrzymała Róża Grzywacz z klasy IV, natomiast wyróżnienie powędrowało do Mai Strojek uczennicy klasy VI. Dziękujemy naszym uczniom za ogromny wkład pracy i fantastyczne występy i życzymy im dalszych sukcesów.
https://mok.pionki.pl/wyniki-eliminacji-miejskich-konkursow-recytatorskich/
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie