• Wycieczka do Krakowa

        • 04.11.2022
        •        19.10.2022 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Jaroszkach wraz z opiekunami wyruszyli na trzydniową wycieczkę do Krakowa. Wyjazd został zrealizowany w ramach przedsięwzięcia M E i N pn. Poznaj Polskę.

                 W drodze do Krakowa zatrzymaliśmy się w Bochni, aby zwiedzić najstarszą w Polsce kopalnię soli. Na uczestników wycieczki czekali przewodnicy, którzy w interesujący sposób opowiadali o powstaniu kopalni. Uczniowie byli bardzo zaciekawieni przedstawioną historią . Ogromne wrażenie zrobił na nich przejazd podziemną kolejką oraz przepłynięcie łódkami po słonej wodzie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się projekcje multimedialne prezentujące ciężką pracę górników wydobywających sól.

             Po zwiedzeniu kopalni udaliśmy się do Krakowa, do One World Hostel, aby się zakwaterować. Później przeszliśmy do restauracji In Vito na obiad i spacer na Planty.

               Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzenia Kopca Kościuszki. Najpierw przewodnicy oprowadzili nas po wystawie ,,Kościuszko- bohater ciągle potrzebny”, a następnie udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. Pogoda nam dopisała i mogliśmy obejrzeć wspaniałą panoramę Krakowa, w oddali dostrzegliśmy również Tatry.

               Drugim punktem zwiedzania był Zamek Królewski na Wawelu. Zanim  udaliśmy się na zamek odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego. Był to czas żeby zrobić sobie zdjęcia oraz „upolować” moment, kiedy smok będzie ział ogniem. Cierpliwość została nagrodzona, oklaski były wyrazem zadowolenia uczniów.

                Na zamku czekały na  nas panie przewodniczki, które rozdały uczestnikom słuchawki, dzięki temu mogliśmy bez przeszkód słuchać historii Wawelu, opowieści o zbiorach muzealnych. Podziwialiśmy wspaniałe arrasy, obrazy, komnaty oraz zbiory w skarbcu królewskim. Po dwóch godzinach zwiedzania udaliśmy się jeszcze do Katedry Wawelskiej. Pani Przewodnik opowiadała nam o wydarzeniu, które miało miejsce 07.05.1966 r. . Było to spotkanie poświęcone Millenium Chrztu Polski. Później udaliśmy się do Bazylki św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce, gdzie Prymas Stefan Wyszyński wygłaszał kazania do wiernych. Po długim dniu udaliśmy się na obiad.

             Trzeci dzień pobytu w Krakowie rozpoczęliśmy od spotkania z panią przewodnik, która zabrała nas do miejsc związanych z pobytem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W sposób ciekawy i dostępny dla wszystkich pani przewodnik opowiadała o pobycie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w tym mieście. Zwiedziliśmy Muzeum Archidiecezjalne, Pałac Biskupi, Bazylikę Mariacką- uczniowie byli zachwyceni ołtarzem oraz obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Po wyjściu z bazyliki wysłuchaliśmy hejnału z Wieży Mariackiej oraz legendy dotyczącej przerwanego hejnału.

               Następnym punktem zwiedzania był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacerując alejkami założonego w 1783 r. ogrodu podziwialiśmy piękno jesiennych roślin. Największe wrażenie zrobiły na nas szklarnie Victoria, w których zgromadzono piękne okazy tropikalnych storczyków, palmiarnia, tropikalne rośliny użytkowe. Ogromną ciekawość wzbudziły rośliny mięsożerne.

               W drodze powrotnej do domu zatrzymaliśmy się w Sanktuarium w Łagiewnikach. W skupieniu wysłuchaliśmy informacji dotyczących powstania Sanktuarium, odwiedziliśmy grób św. Faustyny oraz pomodliliśmy się w Sanktuarium.

          Wycieczka była bardzo udana.  Uczniowie wrócili zadowoleni, pełni wrażeń, nowych doświadczeń i wiadomości.