• Laureaci Festiwalu Patriotycznego

        • 20.12.2020
        • Nasi uczniowie bardzo licznie wzięli udział w II Festiwalu Pieśni i Poezji Patriotycznej. Festiwal w formie on-line został zorganizowany przez Lipskie Centrum Kultury. Laureatami z naszej szkoły zostali:

          Poezja

          Kacper Siczek kl II- nagroda

          Przemysław Tabor kl II- wyróżnienie

          Jan Jasek kl IV- wyróżnienie

          Agnieszka Wolska kl VI- wyróżnienie

          Kacper Wolski kl VII- wyróżnienie

          Pieśń

          Kacper Drózd kl II- wyróżnienie

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:-)

        • Laureatka konkursu plastycznego

        • 09.12.2020
        • Gratulacje!!!

          Antonina Jasek z grupy Tygryski zajęła II miejsce w konkursie plastycznym "List do Świętego Mikołaja", organizowanym przez CAL w Pionkach.

          http://cal.pionki.pl/wyniki-konkursu-list-do-swietego-mikolaja-2020/

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:-)

        • Kryzys psychiczny dzieci i młodzieży

        • 09.12.2020
        •  

           

          Zaburzenia psychiczne dzieci i młodzieży to coraz częstszy problem zdrowotny. Objawy powodują obniżenie komfortu życia, często utratę sensu życia, ale także prowadzą do kroków desperackich czy samobójstw, ponieważ przy braku wsparcia i pomocy młody człowiek może uznać swoją sytuację za beznadziejną.

          W Polsce odsetek dzieci i młodzieży wykazujących zaburzenia psychiczne wymagające profesjonalnej opieki wynosi 9%, co oznacza konieczność zapewnienia opieki dla ok. 630 tys. osób poniżej 18. roku życia. W 2015 roku korzystało z takiej opieki 143 tys. osób. Pod względem liczby samobójstw dzieci i młodzieży poniżej 19. roku życia Polska w 2014 roku znajdowała się na drugim miejscu w Europie. Zgodnie z badaniem Health Behaviour in School-aged Children (HBSC), czynnikiem zmniejszającym ryzyko zaburzeń psychicznych i zwiększającym odporność psychiczną jest wsparcie ze strony rodziny.

          Rodzina i rodzice są podstawowym środowiskiem wychowawczym dziecka i wywierają bezpośredni wpływ na kształtowanie się jego osobowości, powinna pojawiać się przy tym w rodzicach naturalna chęć i potrzeba podejmowania działań, które będą pielęgnować i podtrzymywać przyjacielskie i serdeczne relacje z własnymi dziećmi. Rodzice odgrywają ogromna rolę jako osoby wspierające swoje dzieci, pozwalające im przy tym realizować własne cele, plany i marzenia. Taka postawa najbliższych oraz odpowiednio szybka reakcja w momencie wystąpienia niepokojących sygnałów, może przyczynić się do zmniejszenia odsetka dzieci potrzebujących wsparcia psychicznego ze strony specjalistów.

          Źródło:

          Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2019, Tom 25, Nr 1

           

          Poniżej znajdują się linki oraz numery infolinii do miejsc w których można znaleźć pomoc psychologiczną:

          https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/

          http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-kryzysowy-116123.html

          Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka:

          Infolinia wsparcia psychicznego w ramach Telefonicznej Informacji Pacjenta NFZ:

          • Tel.: 800 190 590

          Telefon zaufania dla osób w kryzysie psychicznym prowadzony w ramach Narodowego Programu Zdrowia przez Fundację ITAKA:

          Infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli prowadzona w ramach Narodowego Programu Zdrowia przez Fundację ITAKA:

          Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę:

          Telefon dla rodziców i profesjonalistów w sprawie bezpieczeństwa dzieci prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę:

        • Mikołaj u Tygrysków

        • 09.12.2020
        •  Nastrój mikołajkowy widoczny był już po przekroczeniu progu szkoły.Piękny wystrój i muzyka przypominały, że jest to właśnie ten dzień, w którym Mikołaj odwiedzi dzieci z oddziału przedszkolnego Tygryski.

          Od samego rana w szkole  panowała radość i poruszenie. Przedszkolaki z wielką niecierpliwością oczekiwały przyjścia niezwykłego gościa. Cały czas nasłuchiwały dzwonków Świętego. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tego wydarzenia wszystkie dzieci były odświętnie ubrane w czerwone mikołajowe czapeczki.

          Długo oczekiwany gość przybył do naszego przedszkola z workiem prezentów. Został powitany gromkimi brawami. Na wstępie dzieci zaskoczyły Świętego, wręczając mu prezent z okazji jego Imienin, a także zaprezentowały swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Przedstawiły także wystawę portretów gościa. Mikołaj bardzo dziękował za pamięć, piękne wiersze i piosenki. Miło spędzony czas uświetniło wspólne zdjęcie oraz wręczenie przez Mikołaja paczek z prezentami. W to poniedziałkowe przedpołudnie na wszystkich dziecięcych twarzach gościł uśmiech oraz radość. Na koniec wizyty życzliwy i sympatyczny Mikołaj nie zapomniał o złożeniu obietnicy, że odwiedzi nas za rok.

          Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie paczek.

        • Kącik pedagoga

        • 27.11.2020
        • Zadbaj o dziecięcy mózg

           

          https://www.youtube.com/watch?v=reBzTX6UO5E&feature=emb_logo

           

          W ostatnich latach jednym z najpoważniejszych zagrożeń związanych z nowymi technologiami staje się nadużywanie urządzeń ekranowych. Coraz częściej diagnozowane są przypadki regularnego uzależnienia od sieci u coraz młodszych dzieci.

          Badania wykazują, że urządzenia ekranowe udostępniane są coraz młodszym dzieciom. Ponad 40% rocznych i dwuletnich dzieci korzysta z tabletów lub smartfonów, a niemal co trzecie dziecko w tym wieku używa urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Aż 75% sześciolatków sprawnie posługuje się nowymi technologiami, podczas gdy tylko 9% umie dobrze zasznurować buty.

          Do prawidłowego rozwój dziecka niezbędne są różnorodne doświadczenia. Bardzo istotną rolę odgrywa rozwój ruchowy. Każdy jego etap ma przełożenie na rozwój mózgu, a ćwiczenia ruchowe rozwijają ważne połączenia pomiędzy komórkami nerwowymi. Utrwalają się tylko te połączenia, które są przydatne: pozwalają się poruszać, odkrywać świat i się z nim integrować. Dlatego ważne jest, aby dziecko miało możliwość swobodnej eksploracji otoczenia i nie było unieruchomione przed ekranem. Dziecko, które posadzimy przed ekranem, nie ma szans w pełni poznawać świata, a przez to jego doświadczenie staje się uboższe.

          KONSEKWENCJE ZBYT INTENSYWNEGO KORZYSTANIA PRZEZ DZIECI Z URZĄDZEŃ EKRANOWYCH

          • Wady postawy, które stwierdza się u 90% polskich dzieci. Zbyt duża ilość czasu w pozycji siedzącej oraz niedostateczna aktywność ruchowa wpływają na nieprawidłowości kształtowania się układu kostnego i osłabiają mięśnie głębokie.
          • Problemy ze wzrokiem. Częstą konsekwencją są problemy ze zmianą ostrości widzenia obiektów, które są położone dalej, i obiektów znajdujących się bliżej.
          • Problemy ze snem. Mózg stymulowany wieczorem światłem tabletu czy telefonu nie potrafi prawidłowo wejść w cykl snu.
          • Słabszy rozwój umiejętności poznawczych. Bajki i gry skupiają uwagę, gdyż angażują podstawowe zmysły, natomiast odbiór treści pojawiających się na ekranie jest bierny. Nie aktywuje wyższych procesów poznawczych, które mogą rozwijać się słabiej niż u dzieci, które aktywnie angażują się w inne zadania.
          • Problemy z koncentracją uwagi. Dzieci nie potrafią jeszcze kontrolować się w taki sposób jak dorośli. Płaty czołowe dojrzewają nawet w wieku nastoletnim, zatem słabszą kontrolę impulsów możemy obserwować również u młodzieży. Korzystając zbyt często z urządzeń ekranowych młody człowiek nie uczy się samokontroli, a co za tym idzie nie umie też skupić się na innych treściach, które w mniejszym stopniu angażują jego zmysły. W związku z tym mogą się pojawiać trudności w koncentracji uwagi.
          • Agresja, lęki. Ekrany stymulują układy zmysłów wzroku i słuchu, ale również wywołują emocje, za które odpowiada specjalna struktura w mózgu zwana ciałem migdałowatym. Ze względu na niedojrzałość układu nerwowego dzieci i młodzież nie zawsze są w stanie opanować silne emocje, których doświadczają podczas korzystania z urządzeń ekranowych. Dziecko może reagować agresją i lękiem na niemożność skorzystania z urządzenia lub próbę odebrania urządzenia przez rodziców lub opiekunów.
          • Trudności w relacjach społecznych. Aby mógł prawidłowo wykształcić się system kompetencji społecznych, dziecko potrzebuje dobrych relacji z rówieśnikami, rodzicami i bliskimi osobami. Żadne urządzenie nie jest w stanie zastąpić tych kontaktów. Dzieci, które spędzają większość czasu przed ekranem, mogą mieć różne braki w zakresie kompetencji społecznych i przez to doświadczać różnych trudności w kontaktach z rówieśnikami.
          • Przyzwyczajenie do wysokiej stymulacji. Mózg przyzwyczaja się do atrakcyjnych, silnych bodźców. Uczy się, że może się angażować w bardzo szybką aktywność, która poprawia nastrój. Z tego wynikają późniejsze trudności z angażowaniem się we wszystko, co wymaga oczekiwania na nagrodę, włożenia pracy w to, aby uzyskać oczekiwany efekt. Wszystkie inne zajęcia poza korzystaniem z urządzenia ekranowego mogą się wydawać dziecku nudne i nie sprawiać mu satysfakcji.
          • Rozregulowanie układu nagrody w mózgu. Urządzenia ekranowe dostarczają silnej stymulacji, a korzystanie z nich często wiąże się z odczuwaniem przyjemności. Młode osoby, które zbyt często mają z nimi kontakt, przyzwyczajają się do tego stanu. Określone aktywności stają się dla nich ważną potrzebą regulującą nastrój oraz zbyt często stymulują układ nagrody w mózgu.
          • Problematyczne korzystanie z urządzeń ekranowych. Kiedy problem przybiera poważne rozmiary (to znaczy dziecko nie jest w stanie oderwać się od ekranu, odmawia chodzenia do szkoły, zaniedbuje obowiązki, wycofuje się z relacji), może się okazać, że utraciło kontrolę nad korzystaniem z sieci i wymaga specjalistycznej pomocy. Problematyczne korzystanie z internetu (PUI) występuje w różnym nasileniu u prawie 12% polskich nastolatków w wieku 12–17 lat.

           

          https://www.domowezasadyekranowe.fdds.pl/

        • Kącik pedagoga

        • 22.11.2020
        • Światowy Dzień Rzucania Palenia

          19 listopada 2020 r.


           

          Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykańsk dziennikarza Lynna Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, by przez jeden dzień powstrzymali się od palenia papierosów. Efekt był zaskakujący – aż 150 tysięcy ludzi próbowało przez jedną dobę wytrzymać bez tej używki. W następnych latach akcja objęła swoim zasięgiem wszystkie stany i większość palaczy. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia.
           

          Akcja przyjęła się w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce, gdzie od 1991 roku organizowana jest przez warszawskie Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia. Według Fundacji, przez ostatnich kilkanaście lat ponad 3 milionom Polaków udało się zerwać z nałogiem.
           

          Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund).

           

          Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu.

           

          W Polsce, co roku 70tyś. mieszkańców umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne 8tyś. zgonów jest spowodowanych biernym paleniem.

           

          Należy podkreślić, iż nie istnieje bezpieczny poziom zagrożenia biernym paleniem. Jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt, dzieci, kobiet ciężarnych i płodów. Na całym świecie, około 600 tys. osób niepalących zmarło w 2011 roku z powodu narażenia na bierne palenie. 75% zgonów wynikających z biernej ekspozycji na dym tytoniowy dotyczy kobiet i dzieci. Tym bardziej alarmujące jest, że w  blisko 34% domów Polaków, pali się tytoń.

           

          Niepokojące są także dane dotyczące młodzieży. Szacuje się, że co drugi nastolatek w Polsce pali. Niemal 60% osób w wieku 15-18 lat przynajmniej raz w życiu sięgnęło po papierosa. Młodzi ludzie z reguły zaczynają palenie w wieku 12-14 lat, ale niektórzy wcześniej, nawet – co może się wydawać szokujące – w wieku 8 lat.

           

          Jak dowiodły liczne badania, istnieje związek przyczynowo-skutkowy między opisywanym nałogiem a rozwojem rozmaitych chorób. Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

           

          Palenie i używanie tytoniu a COVID-19

          Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

           

          Źródło:

          Ministerstwo Zdrowia   https://www.gov.pl/web/zdrowie/swiatowy-dzien-bez-tytoniu

          WHO   https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2020

          Główny Inspektorat Sanitarny   https://www.gov.pl/web/gis/glowny-inspektorat-sanitarny

           

           

          Przydatne linki:

          Jak rzucić palenie:

          http://jakrzucicpalenie.pl/

          Kampania „Jak rozpoznać fejkowego przyjaciela”.

          http://stopfejkfriends.pl/

           

        • Dzień Praw Dziecka

        • 22.11.2020
        • Dzień Praw Dziecka w PSP w Jaroszkach

           

          ‘’Trzeba wiele wywalczyć i zrobić, aby mieć z czego tracić”   Janusz Korczak

                

            20 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego w Jaroszkach wraz z wychowawczynią, panią Małgorzatą Amanowicz, obchodziły Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
                Każdemu dziecku przysługują prawa dziecka, tak jak każdemu dorosłemu przysługują prawa człowieka. Praw tych nikt nie może dziecka pozbawić.                          

            Najważniejszym dokumentem dotyczącym praw dziecka jest Konwencja o prawach dziecka uchwalona w 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych i ratyfikowana przez Polskę w 1991 roku.                     

          O tym jak ważne są prawa dziecka, świadczy również fakt, iż zostały one uwzględnione w tekście Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej.
               Dlatego właśnie w edukacji przedszkolnej zwracamy uwagę na konieczność przekazania najmłodszym informacji o ich prawach.
               Jeżeli mowa o prawach dziecka , nie mogło zabraknąć wspomnienia osoby Janusza Korczaka. Janusz Korczak nieustannie podkreślał, że dziecko w żadnym momencie swojego życia nie może być przedmiotem manipulacji świata dorosłych. Dorośli nie chcą dopuszczać dzieci do spraw codziennych, tłumacząc, że dzieci są zbyt małe i niedoświadczone. Według Korczaka dziecko to samoistna jednostka, która zasługuje na szacunek i przestrzeganie jej praw.
               Dzieci poprzez film edukacyjny „Lekcje z Januszem Korczakiem” dowiedziały się, że cenił on wartości takie jak: sprawiedliwość, szacunek, godność, piękno, prawdę, miłość do bliźniego.” Po projekcji filmu dzieci zapoznały się z wierszem Marcina Brykczyńskiego „O prawach dziecka” Z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne, które obrazowały ich prawa. Śpiewały także piosenkę o Prawach Dziecka.
                Ten dzień miał wielkie znaczenie dla przedszkolaków. Dzięki niemu uświadomiły sobie, jak ważne są ich prawa i że mimo, że są mali trzeba je szanować i kochać. Mimo wszystko i bezinteresownie.

          W albumie prezentujemy również prace uczniów z klas 1-8, którzy podczas zdalnych zajęć obejrzeli prezentację z okazji Dnia Praw Dziecka oraz wzięli udział w pogadankach. Uczniowie kl 3 wykonali prace konkursowe.
               

        • Gratulacje

        • 22.11.2020
        • Uczniowie PSP w Jaroszkach wyróżnieni i nagrodzeni w VII Powiatowym Konkursie Recytacji i Pieśni Patriotycznej, który przebiegał pod hasłem "11 Listopada w Wyobraźni Dzieci i Młodzieży". Dziękujemy uczniom za wspaniałe występy, a także rodzicom, którzy mieli ogromny udział w przygotowaniach konkursowych. Nagrodę otrzymała Maja Strojek uczennica klasy IV, natomiast wyróżnienia otrzymali Kacper Drózd uczeń klasy II, Helena Grzywacz uczennica klasy IV, a także Martyna Strojek uczennica klasy VIII. Gratulujemy sukcesów

        • Komunikat

        • 06.11.2020
        • Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.

          https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec

           

        • Laureaci konkursu patriotycznego

        • 06.11.2020
        • Aż czworo uczniów naszej szkoły zostało laureatami VII Powiatowego Konkursu Recytacji i Pieśni Patriotycznej „11 Listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży” organizowanego przez MOK Pionki.

          Laureatami zostali:

          Śpiew

          Maja Strojek kl IV- nagroda

          Kacper Drózd kl II- wyróżnienie

          Helena Grzywacz kl IV- wyróżnienie

          Martyna Strojek kl VIII- wyróżnienie

          http://mok.pionki.pl/?p=12557

           

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:-)