„Śladami historii – część II”
„Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny.(…) Za to kształcenie pozostajemy odpowiedzialni przed Bogiem i historią.”
Florian Plit
Uczniowie klasy trzeciej 16 września, pod kierunkiem wychowawczyni Anny Winiarskiej, udali się na drugą część wyprawy śladami historii. Nasza najbliższa okolica obfituje w miejsca pamięci narodowej. Jak ważne jest poznawanie takich miejsc, wie chyba każdy z nas, dlatego musimy dbać o tożsamość narodową oraz uczyć dzieci przywiązania do historii i tradycji.
Tym razem udaliśmy się na cmentarz parafialny dla uczczenia pamięci ofiar II wojny światowej w 82 rocznicę agresji niemieckiej na Polskę. Odwiedziliśmy zbiorową mogiłę Junaków zamordowanych przez Niemców. Uczniowie wysłuchali krótkiej historii dotyczącej tego miejsca, zapalili znicz, modlitwą „Wieczny odpoczynek” i chwilą ciszy uczciliśmy pamięć poległych Junaków.
Następnie zatrzymaliśmy się przy grobie dwóch młodych mężczyzn 26-letniego Piotra Kluzia i 19-letniego Marcela Baryłko, którzy zginęli 10 lipca 1944 roku w walce z okupantem niemieckim. Nauczyciel poinformował uczniów, że brat Piotra Kluzia Józef walczył pod Monte Cassino i zginął 19 maja 1944 r. i tam został pochowany.
Kolejny przystanek na trasie to miejsce, w którym co roku 15 sierpnia odbywają się msze św. w intencji poległych za Ojczyznę. Zgromadzone wokół Krzyża dzieci dowiedziały się, że 17 września obchodzimy rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę w 1939 r. Pamiętając o tej tragicznej karcie historii wspólnie pomodlono się za wszystkich poległych na Wschodzie w obronie Ojczyzny.
Pobyt w tym wyjątkowym miejscu, był dla wszystkich uczestników doskonałą lekcją historii, wprowadzającą w świat wartości społecznych, moralnych i patriotycznych.
Anna Winiarska