• Komunikat

        • 06.11.2020
        • Od poniedziałku, 9 listopada br. zawieszone zostają zajęcia stacjonarne dla uczniów klas I-III szkół podstawowych. Tym samym, do 29 listopada br. przedłużamy zawieszenie zajęć stacjonarnych dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych, uczniów i słuchaczy szkół ponadpodstawowych oraz słuchaczy szkół dla dorosłych i form pozaszkolnych (kursowych). Przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego będą funkcjonowały bez zmian.

          https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec

           

        • Laureaci konkursu patriotycznego

        • 06.11.2020
        • Aż czworo uczniów naszej szkoły zostało laureatami VII Powiatowego Konkursu Recytacji i Pieśni Patriotycznej „11 Listopada w wyobraźni dzieci i młodzieży” organizowanego przez MOK Pionki.

          Laureatami zostali:

          Śpiew

          Maja Strojek kl IV- nagroda

          Kacper Drózd kl II- wyróżnienie

          Helena Grzywacz kl IV- wyróżnienie

          Martyna Strojek kl VIII- wyróżnienie

          http://mok.pionki.pl/?p=12557

           

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:-)

        • Laureatka konkursu wokalnego

        • 05.11.2020
        • Michalina Sosnowska uczennica kl II, zdobyła III miejsce w powiatowym konkursie wokalnym "IDOLek 15". Konkurs został zorganizowany przez MOK Pionki.

          http://mok.pionki.pl/?p=12553

          Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów

        • Kącik pedagoga

        • 03.11.2020
        • Jak radzić sobie z wyzwaniami rodzicielskimi podczas pandemii

          - wskazówki dla rodziców

           

          Pandemia koronawirusa wpłynęła na życie rodzin na całym świecie. Zamknięte szkoły, praca zdalna, zachowanie bezpiecznego fizycznego dystansu, stanowią wyzwania dla nas wszystkich, zwłaszcza dla osób posiadających dzieci. Poniżej kilka wskazówek dla rodziców  i opiekunów, które pomogą odnaleźć im się w nowej rzeczywistości.

           

          I. Spędzaj czas sam na sam z dzieckiem

          Czas spędzony sam na sam z dzieckiem może stanowić dobrą zabawę. Sprawia, że dzieci czują się kochane, bezpieczne i ważne

          Wygospodaruj czas wyłącznie dla dziecka

          Nie ma zasady ile czasu spędzicie razem, może to być np. 20 minut. Wszystko zależy wyłącznie od Was. Możecie ustalić stałą godzinę takich wyjątkowych spotkań.

          Zapytaj swoje dziecko, co chciałoby robić

          Podejmowanie przez dziecko decyzji buduje jego poczucie wartości. Jeśli zaproponowane działanie okaże się niewskazane w obecnym czasie, może stanowić to dobry moment na rozmowę o tym, czemu mają służyć obostrzenia i restrykcje.

           

          II. Zadbaj o pozytywny klimat

          Trudno jest zachować spokój, kiedy dzieci wyprowadzają nas z równowagi. Dzieci znacznie chętniej będą zachowywać się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jeśli przekażemy im nasze prośby w pozytywny sposób, a następnie pochwalimy        je za dobre zachowanie.

          Wyrażaj precyzyjnie swoje oczekiwania wobec dziecka

          Używaj pozytywnych zwrotów podczas wydawania poleceń, np. „Proszę, posprzątaj swoje ubrania” (zamiast „Nie rób bałaganu”).

          Wszystko zależy od przekazu

          Podnoszenie głosu na dziecko sprawi jedynie, że zarówno ono jak i my poczujemy większy stres i złość. Zwróć uwagę dziecka, używając jego imienia, staraj się mówić spokojnym tonem.

          Nagradzaj dobre zachowanie swojego dziecka

          Pochwal swoje dziecko, jeśli zrobiło coś dobrze. Dziecko może nie zareagować na taką pochwałę od razu, ale zauważysz, że kolejnym razem postara się zachować podobnie. Pochwały wzbudzają w dziecku poczucie, że je dostrzegasz i troszczysz się o nie.

          Bądź realistą

          Czy Twoje dziecko jest w stanie rzeczywiście zrobić to, o co je prosisz? Komunikuj dziecku realne do spełnienia prośby.

          Pomóż dziecku utrzymać kontakt z przyjaciółmi

          Szczególnie nastolatki potrzebują kontaktu ze swoimi rówieśnikami. Pomóż im łączyć się z nimi za pośrednictwem serwisów społecznościowych i innych platform on-linowych. Możecie razem poznać nowe sposoby komunikowania                się z najbliższymi przy wykorzystaniu nowych technologii!

           

          III. Zaplanuj dzień

          Koronawirus odebrał nam codzienność, jaką znaliśmy – codzienne zajęcia szkolne, pozalekcyjne, nasze przyzwyczajenia. To trudne dla dzieci, młodzieży                  i dla nas samych. To, co może nam pomóc, to budowa nowych planów.

          Stwórz elastyczny, ale w miarę stały plan dnia

          • Zaplanuj dzień tak, aby znalazł się w nim czas na obowiązkowe zadania, zabawę i „czas wolny”. Dzięki temu dzieci będą czuły                się bezpieczniej i stabilniej.
          • Możecie wspólnie stworzyć harmonogram dnia przypominający plan lekcji. Dzieci będą stosowały się do niego, zwłaszcza wtedy, kiedy będą miały wpływ na jego kształt.
          • Pamiętaj o codziennych ćwiczeniach fizycznych. Pozwolą one rozładować stres i będą źródłem pozytywnej energii.  

          Jesteś wzorem dla swojego dziecka

          Dzieci uczą się poprzez obserwację i naśladownictwo. Jeśli sami będziemy zachowywać bezpieczną odległość, dbać o higienę, traktować innych z empatią                   i zrozumieniem – nasze dzieci powtórzą te zachowania.

          Codziennie wieczorem poświęć kilka minut na podsumowanie minionego dnia. Przypomnij dziecku o jednej pozytywnej lub zabawnej rzeczy, którą zrobiło. Pochwal je za dobre zachowanie.

           

          IV. Zwróć uwagę na zachowanie dziecka

          Wszystkie dzieci bywają niegrzeczne. To całkowicie normalne, zwłaszcza jeśli dziecko jest zmęczone, głodne, czegoś się boi lub po prostu uczy się samodzielności. Jednak w obecnym czasie, podczas zamknięcia w domach, może doprowadzać nas do skrajnych emocji.  

          Przekieruj uwagę

          • Wyłapuj złe zachowanie jak najszybciej i przekieruj uwagę dziecka               ze złego ku dobremu zachowaniu.
          • Działaj prewencyjnie. Jeśli dostrzegasz, że dziecko zaczyna być niespokojne, zaproponuj mu konkretne zajęcie lub zabawę.

          Zrób sobie przerwę

          Czujesz, że jesteś na skraju wytrzymałości? Daj sobie chwilę. Odetchnij głęboko kilka razy, powoli wdychając i wydychając powietrze. Wróć do dziecka              po chwili. Milionom rodziców to naprawdę pomaga!

          Bądź konsekwentny

          Konsekwencja i  wyznaczanie granic pozwala nauczyć dzieci odpowiedzialności za swoje czyny.

          • Daj dziecku szansę na zmianę swojego zachowania, zanim je ukażesz.
          • Informuj o konsekwencjach w spokojny sposób.
          • Pamiętaj, aby konsekwencje, które spotkają dziecko były realne.
          • Kiedy kara się zakończy, pamiętaj, aby dać szansę dziecku na zachowanie się we właściwy sposób. Pochwal je wtedy.

          Czas poświęcony dziecku, nagradzanie go i stały plan dnia poskutkują tym,    że zauważysz znacząco mniej niewłaściwych zachowań u swojego dziecka.

          Dawaj swoim dzieciom proste, ale odpowiedzialne zadania. Upewnij się,            że są one dostosowane do ich wieku. Jeśli wykonają trudniejsze czynności, pamiętaj, aby to docenić!

          Wysłuchaj swoich dzieci

          Bądź otwarty i wysłuchaj swoich dzieci. One oczekują od Ciebie wsparcia                  i poczucia bezpieczeństwa. Poświęć im całą uwagę, kiedy chcą podzielić się swoimi przeżyciami. Akceptuj to jak się czują i staraj się je uspokajać.

           

          V. Rozmawiaj o koronawirusie

          Bądź gotowy do rozmowy. Dzieci zapewne słyszały już nieco o chorobie, którą wywołuje koronawirus. Unikanie tematu w rozmowie nie uchroni Twojego dziecka. Pomyśl, ile może rozumieć z informacji, które do niego docierają.                     Ty znasz je najlepiej.

           

          Źródło: UNICEF

           

           

        • I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości- akcja charytatywna

        • 03.11.2020
        • Szanowni Państwo,

          Pragniemy przekazać informację o akcji charytatywnej prowadzonej przez portal edukacyjny dyktanda.pl

          Z okazji zbliżającego się święta 11 listopada organizujemy I Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości, które przybierze najbezpieczniejszą obecnie formę, czyli odbędzie się za pośrednictwem Internetu.

          Ideą tego wydarzenia jest pokazanie dobrej znajomości języka polskiego, a co więcej, zebranie środków przeznaczonych na cel charytatywny lub społeczny.

          Im więcej osób przyłączy się do akcji, czyli napisze Dyktando w dniu 11 listopada 2020 r., tym większa pomoc trafi w ręce potrzebujących. Maksymalnie przekazane może zostać wsparcie sięgające aż 10 tysięcy złotych!

          Uczestnictwo w I Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości jest bezpłatne, a każdy uczestnik to jedna złotówka przeznaczona przez organizatora na wybrany cel.

          Każdy z uczestników ma możliwość zgłosić istotny dla niego cel charytatywny lub społeczny. Może to być np. wsparcie chorej osoby, albo zaopatrzenie w komputery do zdalnej nauki dzieci z ubogich rodzin. O tym, do kogo trafią zebrane fundusze, zadecydują uczestnicy Dyktanda poprzez głosowanie. Każdy, kto rozwiąże Ogólnopolskie Dyktando na Święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2020 r., będzie miał możliwość oddania jednego głosu. Osoby, które uzyskają w dyktandzie najlepsze rezultaty, zostaną nagrodzone zwiększoną siłą głosu - dzięki temu będą posiadały większy wpływ na rezultat głosowania.

          Do udziału w Ogólnopolskim Dyktandzie na Święto Niepodległości gorąco zachęcamy nie tylko osoby dorosłe, ale również uczniów szkół podstawowych i średnich. Za przygotowanie tekstu dyktand, dostosowanych do danej grupy wiekowej, odpowiadają wybitni językoznawcy, m.in. prof. dr hab. Tadeusz Zgółka, wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego oraz prof. dr hab. Mariusz Rutkowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

          Zapisać się na dyktando oraz zgłosić cel społeczny lub charytatywny można na stronie: https://dyktanda.pl/dyktando-na-swieto-niepodleglosci

          Pokażmy w tym szczególnym dniu ducha patriotyzmu i wspólnie zróbmy coś dobrego dla innych!

        • Konkurs literacko- plastyczny "Postać św. Mikołaja"

        • 03.11.2020
        • Zapraszamy do udziału w konkursie plastyczno- literackim organizowanym prze CAL w Pionkach. Konkurs skierowany jest do uczniów w wieku od 3 do 11 lat.

           

          http://cal.pionki.pl/list-do-swietego-mikolaja-konkurs-literacko-plastyczny-2/

        • Komunikat

        • 25.10.2020
        • Szanowni Rodzice i Uczniowie !!!

          Na podstawie informacji przekazanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej informuję, że od 26.10.2020 do 8 .11. 2020 r. Publiczna Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Jaroszkach przechodzi w tryb nauczania hybrydowego:

          kl. 0-III będą miały zajęcia w szkole ( nauczanie stacjonarne)

          kl. IV-VIII nauczanie zdalne

          To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

          Nauczanie zdalne będzie się opierało w dużej mierze na lekcjach online( wideokonferencje), które będą się odbywać wg tygodniowego planu lekcji.

          Uczniowie kl. 0-III będą mieć zajęcia w szkole wg dotychczasowego planu lekcji.

          Należy pamiętać, że czasowe ograniczenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych nie oznacza dni wolnych od nauki. Proszę z troską i rozwagą podejść do podawanych informacji.

          Do komunikacji z Państwem będziemy wykorzystywać stronę internetową szkoły oraz drogę mailową.

          Prosimy o regularne sprawdzanie wiadomości.

        • Komunikat

        • 23.10.2020
        • Zawieszenie zajęć stacjonarnych dla klas 4-8 szkół podstawowych.

          https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszamy-na-dwa-tygodnie-zajecia-stacjonarne

        • KOMUNIKAT

        • 19.10.2020
        •          W związku z tym, że  od 17.10.2020 r. Powiat Radomski jest w strefie czerwonej informuje się, że nie wolno korzystać z placu zabaw  oraz boiska ( wyjątek lekcje w-f)

                                                 

                                                                                                  Dyrektor PSP Jaroszki

        • KOMUNIKAT

        • 19.10.2020
        •          W związku z tym, że  od 17.10.2020 r. Powiat Radomski jest w strefie czerwonej przypomina się o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego, to znaczy:

          •  o dezynfekcji rąk przy wejściu do szkoły, na korytarzu, w sali lekcyjnej
          • o obowiązku zachowania dystansu między uczniami,  pracownikami szkoły w przestrzeniach wspólnych szkoły lub stosowanie przez nich osłony ust i nosa (pokój nauczycielski, korytarz, szatnia);
          •   o stałych salach lekcyjnych, do których przyporządkowana jest jedna klasa (tzn. wszystkie zajęcia prowadzone przez różnych nauczycieli z daną klasą odbywają się w jednej sali);
          •  o mierzeniu termometrem bezdotykowym temperatury ciała pracownikom przy wejściu do szkoły, a w przypadku gdy jest ona równa albo przekracza 38°C pracownik nie podejmuje pracy i powinien skorzystać z teleporady medycznej;
          • w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych u ucznia lub pracownika należy obowiązkowo dokonać pomiaru temperatury ciała;
          • jeżeli pomiar termometrem bezdotykowym wynosi 38°C lub wyżej – należy (powiadomić rodziców ucznia w celu ustalenia sposobu odebrania dziecka ze szkoły) przypomnieć o obowiązku skorzystania z teleporady medycznej.

           

          Wprowadza się  zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych.

           

           Zaleca się organizowanie  zajęć wychowania fizycznego na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły.

           

           Informuje się również Rodziców , że w przypadku uczniów ze zmniejszoną odpornością na choroby, istnieje  możliwości pozostania ucznia w domu (zgodnie ze wskazaniem lekarskim/ po konsultacji medycznej) i zapewnienie kontaktu ze szkołą na ten czas.

           

           

                                                                                                                             Dyrektor PSP Jaroszki

           

           

        • Kartki z okazji Dnia Edukacji Narodowej

        • 13.10.2020
        • Takie piękne kartki z najlepszymi życzeniami, wykonane przez naszych uczniów, powędrowały do emerytowanych nauczycieli i pracowników naszej szkoły.

          Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły najlepsze, najserdeczniejsze, najcieplejsze życzenia zdrowia, wyrozumiałości oraz cierpliwości 😃

        • X Dzień Tabliczki Mnożenia

        • 07.10.2020
        • Mamy już za sobą kolejny Międzynarodowy Dzień Tabliczki Mnożenia- tym razem jubileuszowy bo 10-ty. Zobaczcie jak go obchodziliśmy. Tym razem to nie koniec- od poniedziałku my nasi Rodzice i Nauczyciele startujemy w Konkursie Matematyczno- logicznym organizowanym w ramach Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Trzymajcie za nas kciuki.

        • Dzień Chłopaka

        • 04.10.2020
        •  

          30 września społeczność szkolna świętowała Dzień Chłopaka. Uczennice z Samorządu Uczniowskiego przygotowały konkurencje dla chłopców. Podczas zadań uczestnicy wykazali się wiedzą dotyczącą kosmetyków, sprawnością fizyczną oraz umiejętnością dialogu- zapraszali koleżanki do kina lub na przejażdżkę rowerową. Chłopcy z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w zabawie a publiczność nagradzała ich wielkimi brawami. Pani dyrektor przygotowała słodki upominek dla zwycięzców w poszczególnych zadaniach. Ten dzień był wesoły i pełen emocji🙂

        • Bezpieczna droga do szkoły

        • 04.10.2020
        • Bezpieczeństwo uczniów to jeden z priorytetów naszej szkoły, dlatego jak co roku we wrześniu dzieci wzięły udział w zajęciach przypominających zasady ruchu drogowego. Uczniowie otrzymali odblaski a dzieci z klasy czwartej przygotowujące się do egzaminu na kartę rowerową otrzymały kamizelki odblaskowe.

        • Badanie wody

        • 29.09.2020
        • 23 września 2020 roku, uczniowie klasy I i II uczestniczyli w zielonej lekcji ze starszym specjalistą do spraw ekologii panią Aleksandrą Kołacz z Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie projektowali znaczki ekologiczne do przypinek. Pod kierunkiem pani Aleksandry Kołacz najmłodsi uczniowie naszej szkoły badali właściwości fizykochemiczne wody. Oceniali kolor, zapach i mętność oraz wykrywali amon w wodzie (NH4) i azotyny (NO2). Na odpowiednich arkuszach ze skalami kolorymetrycznymi, odczytywali i oznaczali wartość badanego parametru. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali upominki od Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Zajęcia odbywały się z zachowaniem wszelkich procedur w związku z pandemią. Dziękujemy pani Oli za bardzo ciekawe zajęcia.