"Aby oddać całą prawdę o ludziach,
trzeba poznać ziemię, na której żyją."
Tadeusz Sygietyński
28 września 2022 r. uczniowie klas II – VIII z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jaroszkach udali się na wycieczkę do Centrum Matecznik Mazowsze w Otrębusach- Karolinie. W oczekiwaniu na spektakl edukacyjny oglądaliśmy stroje ludowe z różnych regionów Polski, które można było podziwiać w siedzibie zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.
Po trzech dzwonkach rozpoczął się spektakl pt. "FANTAZJA POLSKA" - POLSKIE TAŃCE NARODOWE. To jedna z najnowszych propozycji edukacyjnych „Mazowsza” dla najmłodszych widzów. Tytuł nawiązuje do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina (Fantazja na tematy polskie – A-dur op. 13 na orkiestrę i fortepian). Bohaterami teatralnej Fantazji są dzieci, które podczas lekcji poznają polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Ich przewodnikiem jest niezwykła nauczycielka: skrzypaczka-wirtuoz. Podczas kolejnych scen-obrazów wywoływane są nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów, dla których nasz rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. W znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Akcja teatralna przeniosła nas w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina. Kujawiaka zatańczyliśmy razem z Janem Kiepurą. Gościliśmy w Sanktuarium w Świętej Lipce, a także w domu małego Janka, który ze swoją mamą – pianistką, wprowadził nas w zaczarowany świat muzyki i tańca. Przede wszystkim jednak polskie tańce narodowe zobaczyliśmy i usłyszeliśmy w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry PZLPiT „Mazowsze”.
Następnym punktem programu były warsztaty rękodzieła dla starszych uczniów, natomiast młodsi wykonywali samodzielnie dawne zabawki. W dalszej kolejności zwiedzaliśmy Centrum Folkloru Polskiego “Karolin”, które powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Tadeusza Sygietyńskiego, wybitnego kompozytora, dyrygenta, aranżera i pedagoga oraz Mirę Zimińska-Sygietyńską, aktorkę, gwiazdę filmu i kabaretu. Obecnie „Mazowsze”, należące do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej, w swojej historycznej siedzibie – Pałacu Karolin, dzieli się swoimi zbiorami, wiedzą i doświadczeniem. We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, w której harmonijnie przeplatają się dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. Drugim wątkiem ekspozycji jest ukazanie stylu, jaki przez lata wykreował Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” prezentując stylizację polskiego folkloru w postaci widowiska muzycznego zawierającego elementy muzyki i tańca.
Wystawa stała Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” stanowi pełną koloru i muzyki podróż tropem kultury narodowej, która stała się inspiracją dla twórców Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Nasz wyjazd odbył się w ramach akcji „Muzea i teatry za złotówkę dla uczniów”, która jest inicjatywą samorządu województwa mazowieckiego. Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów. To już nasza druga wyprawa w ramach tej akcji, we wrześniu odwiedziliśmy również Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie.